Môže mi byť nariadená práca nadčas v noci pri pracovnej dobe od 6:00 - 14:30?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Môže mi byť nariadená práca nadčas v noci pri pracovnej dobe od 6:00 - 14:30?

Dobrý deň, mám pracovnú dobu od 6:00 do 14:30. Napriek tomu chodím do práce aj o 22:00 a 02:00, čo je približne hodina nadčasu. Môže mi zamestnávateľ nariadiť takúto prácu nadčas? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môže mi byť nariadená práca nadčas v noci pri pracovnej dobe od 6:00 - 14:30?

Dobrý deň, Váš zamestnávateľ Vás okrem prípadov ustanovených v zákone, nemôže nútiť chodiť do práce mimo dohodnutú pracovnú dobu. Zákonnou výnimkou je práca nadčas, ktorej nariadenie musí taktiež rešpektovať zákonné podmienky. Podľa § 97 Zákonníka práce, prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť alebo dohodnúť so zamestnancom len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za určitých podmienok aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín. Prácu nadčas teda zamestnávateľ môže nariadiť len vo výnimočných prípadoch, nikdy nie pre vykonanie práce, ktorú je potrebné vykonávať pravidelne. Váš zamestnávateľ preto s najväčšou pravdepodobnosťou koná v rozpore s citovaným zákonným ustanovením, pričom Vám zasahuje aj do nepretržitého odpočinku v práci.