Môže ma zamestnávateľ monitorovať cez GPS?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Môže ma zamestnávateľ monitorovať cez GPS?

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či ma môže zamestnávateľ sledovať cez GPS v služobnom aute a archivovať údaje, keď som nesúhlasil s monitorovaním a ani nemáme medzi sebou zmluvu o monitorovaní služobného automobilu, či už s ohľadom na pracovné alebo súkromné záležitosti.

Odpoveď: Môže ma zamestnávateľ monitorovať cez GPS?

Dobrý deň, podmienky monitorovania zamestnancov upravuje § 13 ods. 4 Zákonníka práce. V zmysle tohto ustanovenia, zamestnávateľ nesmie bez vážnych dôvodov spočívajúcich v osobitnej povahe činností zamestnávateľa narúšať súkromie zamestnanca na pracovisku a v spoločných priestoroch zamestnávateľa tým, že ho monitoruje, vykonáva záznam telefonických hovorov uskutočňovaných technickými pracovnými zariadeniami zamestnávateľa a kontroluje elektronickú poštu odoslanú z pracovnej elektronickej adresy a doručenú na túto adresu bez toho, aby ho na to vopred upozornil. Ak zamestnávateľ zavádza kontrolný mechanizmus, je povinný prerokovať so zástupcami zamestnancov rozsah kontroly, spôsob jej uskutočnenia, ako aj dobu jej trvania a informovať zamestnancov o rozsahu kontroly, spôsobe jej uskutočnenia, ako aj o dobe jej trvania. Monitorovaním vozidla sa automaticky monitoruje aj pohyb zamestnanca, čo môže byť zásah do jeho súkromia. V zmysle citovaného ustanovenia zákona, je preto potrebné, aby Vás zamestnávateľ  na rozsah a spôsob monitorovania vopred upozornil. V rámci právnej istoty sa v praktickom živote vyžaduje podpis zamestnanca na písomnom upozornení, ktorým berie na vedomie podmienky monitorovania, ktoré však musia účelné, odôvodnené a primerané. Ak zamestnávateľ nedodržal uvedený postup, máte právo podať sťažnosť, aby zamestnávateľ vykonal nápravu resp. upustil od takého konania. Pri bezvýslednej sťažnosti sa môžete obrátiť na súd a domáhať sa ochrany.