Mám strach z manžela

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trnava

Otázka: Mám strach z manžela

Dobrý deň! Som v rozvodovom konaní s manželom, ktorý bol vo väzbe a súdom mu bolo nariadené protialkoholické liečenie. Svokra ho navštívila a po návrate domov ma varovala, že bol nepríčetný. Hovoril, že sa mi mám vyhýbať na vzdialenosť 20 kilometrov a vyhrážal sa, že ma zabije, zničí polovicu bytu a synovu garáž. S tým, že mi vyhráža smrťou, mám obavy, pretože doma mám ešte 10-ročného syna. Navyše, mám vybavený súdny zákaz vstupu do bytu. Neviem, čo mám robiť. Za každú radu vám ďakujem.

Odpoveď: Mám strach z manžela

Dobrý deň. Pokiaľ by Váš manžel porušil súdom určený zákaz vstupu do bytu, je potrebné volať políciu. Jeho konanie by mohlo byť kvalifikované aj ako trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia (§ 348 TZ). Navyše ak sa Vám manžel vyhráža smrťou, môžete na neho podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu nebezpečného vyhrážania (§ 360 TZ). Akékoľvek prípadné konflikty je potrebné riešiť privolaním polície.