Máte
otázku?

Doživotné právo v nehnuteľnosti na podnikanie


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trnava

Otázka: Doživotné právo v nehnuteľnosti na podnikanie

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu, čo sa dá robiť v našom prípade. Pochádzam zo zvláštnej rodiny, moji rodičia sa celý život správajú psychopaticky. Mali 6 detí, ja som druhá najmladšia. Rodičia nás v detstve fyzicky aj psychicky týrali, vyhadzovali bezdôvodne z domu. Postupne sme sa všetci odsťahovali, aj keď sme neboli plnoletí. Našli sme si brigády, doštudovali bez ich pomoci, založili si vlastné rodiny. Keď som dospela, rodičom som týranie v detstve odpustila. Pokladala som ich za nešťastných, emočne nevyzretých a bolo mi ich ľúto. S rodičmi udržiavam kontakt, resp. stretávame sa, keď prídem ja k nim. Keď chcem, aby prišli oni k nám, nejavia záujem ani o svoje deti, ani o vnúčatá. Počas svojho života nadobudli viaceré nehnuteľnosti, ktoré sa na nás rozhodli postupne prepísať - aj keď s trpkou príchuťou. Na jednej strane svojim deťom niečo dali, na strane druhej vyvolávajú konflikty, tvrdia, že nám nič nedali, že všetky nehnuteľnosti sú ich a vyhadzujú nás. Súrodenci sa zariadili podľa seba, niektorí s rodičmi prestali komunikovať, niektorí svoje darované nehnuteľnosti predali, aj keď rodičia s predajom nesúhlasili, niektorí nehnuteľnosti využívajú. Mne v roku 2014 ponúkli, že si môžem spraviť prevádzku – „predajňu“ - v jednej z ich budov, ktorú vyše 20 rokov nikto nevyužíval, nebola ani skolaudovaná. Rodičia v nej mali skladisko neporiadku. Aby som v tejto budove mohla mať prevádzku, vybavila a zaplatila som kompletnú dokumentáciu (projekty, geometrický plán, adresný bod, hygienu atď.) a dali sme ju zapísať do katastra (ako budovu obchodu a služieb) na meno mojich rodičov. Budovu sme s mojím manželom upratali, zrekonštruovali na naše náklady a podnikáme v nej od roku 2015. V roku 2018 sa rodičia rozhodli mi túto budovu aj s pozemkom prepísať darovacou zmluvou. Ďalšiu darovaciu zmluvu rodičia podpísali v januári 2020, keď v jednej zmluve prepísali rôzne nehnuteľnosti mojim súrodencom, a mne prepísali ešte jednu menšiu budovu, ktorá stojí za budovou mojej „predajne“ na tom istom pozemku. Rodičia v tej druhej budove v minulosti podnikali – mali v nej „dielňu“. Rodičia majú vo všetkých nehnuteľnostiach osobné záväzkové doživotné právo bezplatného užívania, dohodnuté v darovacej zmluve - nie je zapísané v LV ako vecné bremeno. Otec v roku 2019 ochorel (zranil si nohu, o ktorú žiaľ neskôr prišiel) a prestal do „dielne“ úplne chodiť. Budova chátrala a na celom dvore, aj v budove ostal obrovský neporiadok. Otec sa všetkým chválil, že môjmu manželovi nechal „dielňu“ a keď som sa pýtala, kedy teda môžeme „dielňu“ začať užívať my, rodičia nám dovolili používať jednu z miestností. Na druhý deň si to ale rozmysleli a začali nás vyhadzovať. Pár týždňov sme na hlúpe reči nereagovali, pretože sme boli zvyknutí, že sa rodičia celý život takto správajú, stále nás vyhadzujú a v zápätí sa chovajú milo a tvária sa, že sa nič nestalo. Tent

Odpoveď: Doživotné právo v nehnuteľnosti na podnikanie

Dobrý deň,

rozumiem, že situácia s Vašimi rodičmi môže byť naozaj zložitá a emotívne náročná. Podľa dostupných informácií, doživotná práva na užívanie Vašich nehnuteľností, ktoré boli rodičmi zriadené, znamenajú, že ste povinní strpieť ich užívanie až do ich smrti. Napriek tomu ako vlastník máte právo na ochranu svojho majetku pred neoprávneným zásahom. Môžete vyzvať nežiaducich návštevníkov, aby opustili pozemok, a ak to nebudú rešpektovať, je vhodné zavolať políciu.

Ohľadom oplotenia, je možnosť ohlásiť oplotenie ako drobnú stavbu stavebnému úradu. Ak by sa doživotné právo ukázalo ako nevyužívané dlhšie než 10 rokov, môže dôjsť k jeho zrušeniu.

Napriek tomu, že súdne riešenie považujete za nevhodné, tak ak by bolo nutné, je možné požiadať o súdne určenie rozsahu práva doživotného užívania. Rozhodli ste sa však s rodičmi nesúdiť a zvažujete iný prístup. Odporúčam konzultovať prípad s právnikom, aby pomohol nájsť cestu ako nastaviť pravidlá pre užívanie nehnuteľností alebo určiť možnosti, ako prípadne obmedziť či zmeniť dohodnuté práva.

Trápi vás "Doživotné právo v nehnuteľnosti na podnikanie" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Doživotné právo v nehnuteľnosti na podnikanie" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.