Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Darovanie v BSM jedným z manželov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Darovanie v BSM jedným z manželov

Dobrý deň, otec daroval v roku 1998 pozemok dcére, na darovacej zmluve nie je uvedená jeho manželka. Otec zomrel pred dvoma rokmi. Jeho manželka podala žalobu na súd a žiada, aby bola darovacia zmluva neplatná, a aby tak polovica pozemku bola jej a druhá polovica išla do dedičského konania po otcovi, ktoré prebehlo pred rokom. Môže súd tejto žiadosti vyhovieť? Ďakujem.

Odpoveď: Darovanie v BSM jedným z manželov

Dobrý deň,

v prípade darovania nehnuteľnosti, ako je pozemok, platí, že ak bola nehnuteľnosť spoločnou vecou oboch manželov a existovalo bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM), na darovanie by bol potrebný súhlas oboch manželov. Ak tento súhlas chýba, môže sa manželka domáhať neplatnosti darovacej zmluvy, avšak len ako relatívnej neplatnosti.

Vidím tam problém s premlčaním, pretože relatívnej neplatnosti je možné sa dovolať len v trojročnej lehote.

Odporúčam konzultáciu s našim právnikom, ktorý sa na to bližšie pozrie a nájde riešenie. Ideálne to môžete riešiť cez našu Premium poradňu.