Čestné vyhlásenie na účely konania o povolenie pobytu cudzinca pri prevode vlastníckeho práva k bytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Žilina

Otázka: Čestné vyhlásenie na účely konania o povolenie pobytu cudzinca pri prevode vlastníckeho práva k bytu

Dobrý večer, rád by som sa Vás opýtal na určitú vec. Nedávno som sa stal vlastníkom bytu. Pani, ktorá byt predávala, je občiankou Ukrajiny s trvalým pobytom na Ukrajine a má povolenie na pobyt na Slovensku. Keď sme preberali byt, požiadala ma o láskavosť. Nechcela hneď vybavovať nový preukaz ohľadom povolenia na pobyt (ktorého platnosť jej končí za pár mesiacov), a preto ma požiadala, aby som dal notárovi overiť čestné vyhlásenie. Dovoľte mi poskytnúť jeho prepis bez osobných údajov: "Podpísaná (údaje predávajúcej), trvale bývajúca na Ukrajine (číslo pasu a pobytového povolenia) týmto čestne vyhlasujem a svojím podpisom potvrdzujem, že ako bývalá vlastníčka bytu (údaje o byte, ktorý už vlastním ja) poskytujem ubytovanie v bytu (údaje o byte) na obdobie dvoch rokov (dátum od-do) pre (meno manžela predávajúcej), trvalého bydliska (ukrajinská adresa) bez náhrady za bývanie." Mohli by ste mi, prosím, poradiť, či je takýto postup právne v poriadku? Osobne sa mi to zdá ako chyba, keďže ja už som vlastníkom bytu. Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď a prajem príjemný deň. Pavol.

Odpoveď: Čestné vyhlásenie na účely konania o povolenie pobytu cudzinca pri prevode vlastníckeho práva k bytu

Dobrý deň,

pobyt cudzincov na území Slovenskej republiky upravuje predovšetkým zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov. Tento zákon vymedzuje aj podmienky, ktoré musí cudzinec splniť na to, aby mu bol udelený pobyt. V závislosti od jednotlivých druhov pobytov je podmienkou aj to, že cudzinec musí predložiť doklad preukazujúci, že ma na území Slovenskej republiky zabezpečené ubytovanie.

Podľa § 122 písm. d) zákona o pobyte cudzincov je dokladom potvrdzujúcim zabezpečenie ubytovania aj čestné vyhlásenie fyzickej osoby o poskytnutí ubytovania cudzincovi na území Slovenskej republiky spolu s výpisom z listu vlastníctva alebo dokladom preukazujúcim oprávnenie na užívanie nehnuteľnosti. Vzhľadom na formuláciu čestného vyhlásenia uvedeného vo Vašej otázky je pravdepodobné, že ide práve o čestné vyhlásenie, ktorým sa má preukázať zabezpečenie ubytovania cudzinca, ktorý žiada o povolenie na pobyt.

Uvedené čestné vyhlásenie, v ktorom nie ste nijakým spôsobom spomenutý Vy a ani Vaše vlastnícke právo k predmetnému bytu, nemôže mať vplyv na Vaše vlastnícke právo. K samotnému čestnému vyhláseniu na účely konania o povolenie na pobyt bude ale podľa vyššie uvedeného ustanovenia zákona o pobyte cudzincov potrebné doložiť aj list vlastníctva alebo iný doklad preukazujúci oprávnenie na užívanie nehnuteľnosti. Keďže ste už vlastníkom bytu Vy - teda bolo Vám doručené právoplatné rozhodnutie okresného úradu, katastrálneho odboru o povolení vkladu Vášho vlastníckeho práva (túto skutočnosť je možné overiť výpisom z listu vlastníctva), z listu vlastníctva, ktorý bývalá vlastníčka bytu predloží príslušným orgánom, bude zrejmé, že údaje v čestnom vyhlásení nie sú pravdivé.

Možno Vám však odporučiť, ak by Vás bývalá majiteľka bytu kontaktovala v tejto súvislosti, aby ste v záujme ochrany svojho vlastníckeho práva k bytu v tejto veci nevydávali žiadne doklady preukazujúce oprávnenie na užívanie nehnuteľnosti, najmä také, v ktorých by ste boli priamo Vy alebo Vaše vlastnícke právo k bytu akýmkoľvek spôsobom spomínané.