Vypoved podnajmu bytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Vypoved podnajmu bytu

Dobrý deň, máme problém. S priateľkou sme si prenajali byt za 360 € plus energie 50 €, spolu 410 € mesačne (od 1. 11. 2015). Dali sme depozit 410 eur, platili sme vždy včas a ku dňu 1. 5. 2016 sme odišli. Byt sme odovzdali v pôvodnom stave, všetko bolo v poriadku. Majiteľ si len odpísal merače energií a dnes sme dostali mail, že máme nedoplatok 153 €, ktorý mu máme zaslať na účet. Lenže byt bol v poriadku a on nám ten depozit vôbec nevrátil! Má právo ho nechať? Prosíme Vás, poraďte nám, sme zúfalí, lebo chce z nás vytiahnuť aj ďalší mesiac nájomného za to, že bola dvojmesačná výpovedná lehota. Ja tomu vôbec nerozumiem, odišli sme seriózne, pretože nemáme z čoho platiť a nezdržali sme sa tam ani hodinu navyše. Za radu Vám veľmi pekne ďakujeme.

Odpoveď: Vypoved podnajmu bytu

Dobrý deň, vo vzťahu k výpovednej lehote má prenajímateľ pravdu, dokonca zákonné ustanovenie § 710 ods. 3 Občianskeho zákonníka stanovuje výpovednú lehotu na 3 mesiace. V nájomnej zmluve ste mohli mať dojednanú aj kratšiu výpovednú lehotu (2 mesiace, tak ako ste uviedli vo Vašej otázke). Vzhľadom na to, že ste neboli (resp. nie ste) schopný platiť nájomné a energie, bolo by z Vášho pohľadu lepšie uzatvoriť s prenajímateľom písomnú dohodu o ukončení nájmu bytu ku konkrétnemu dátumu (napr. k 1.5.2016). Napriek tomu, že ste nájomnú zmluvu vypovedali, je možné uzatvoriť dohodu s prenajímateľom i teraz, samozrejme to závisí výlučne na jeho vôli, či s Vami napriek Vašej výpovedi uzatvorí dohodu z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov (pre neho je výhodnejšia výpovedná lehota, lebo nájomný vzťah stále trvá a Vy ste povinný mu platiť nájomné). Čo sa týka nedoplatku na energiách, depozit slúži práve na takéto účely. Prenajímateľ si má započítať nedoplatok na depozit, pričom nakoľko stále trvá nájomný vzťah, Vy ste povinný depozit spätne navýšiť na 410,- € (teda či mu zaplatíte nedoplatok alebo po započítaní navýšite depozit, z finančného hľadiska je to to isté). V tomto smere Vám odporúčam pokúsiť sa s ním dohodnúť na urovnaní Vašich sporov tým spôsobom, že uzatvoríte písomnú dohodu o ukončení nájomného vzťahu napr. k 10.05.2016, pričom on si z depozitu započíta nedoplatok a tiež pomernú časť nájomného do 10.05. a zvyšok depozitu Vám vráti.