Dobrý deň,
vaša situácia je pomerne častá a dotýka sa ochrany vlastníckeho práva podľa Občianskeho zákonníka (§ 123 a nasl.), ako aj povinnosti zdržať sa zásahov do práv suseda (§ 127 Občianskeho zákonníka). Najskôr odporúčam zvážiť, či máte dôkazy o opakovanom postrekovaní (napr. fotografie, svedkovia). Tieto dôkazy sú dôležité, ak by ste sa rozhodli postupovať právnou cestou.
Ak upozornenia a komunikácia so susedou nevedú k výsledku, ďalším krokom je písomná výzva, v ktorej jasne popíšete situáciu, uvediete, že ide o zásah do vášho vlastníckeho práva, a požiadate o okamžité upustenie od takéhoto konania. Výzvu odporúčam doručiť doporučene, aby ste mali dôkaz o jej prevzatí. Toto sa použije neskôr ako dôkaz.
Ak ani tento krok nezaberie, môžete podať opätovný podnet na obecný úrad, poukázať na to, že už ste to raz riešili a žiadate obec o zakročenie. Obec má podľa zákona o ochrane prírody a krajiny č. 543/2002 Z.z. povinnosť riešiť takéto zásahy, najmä ak ide o používanie chemických látok. Ak obec nekoná, môžete podať sťažnosť na nadriadený orgán (napr. okresný úrad, odbor životného prostredia).
V prípade, že ani správne orgány nevyriešia situáciu, máte možnosť podať žalobu na súd na ochranu vlastníckeho práva podľa Občianskeho zákonníka, kde môžete žiadať, aby súd susedke zakázal takéto zásahy.
Odporúčam najskôr pripraviť dôkazy a zvážiť písomnú výzvu. Ak by ste potrebovali vzor výzvy alebo ďalší postup, dajte mi vedieť.
Nezávislým krokom je podanie podnetu na odbor životného prostredia príslušného Okresného úradu. Je potrebné tiež priložiť dôkazy (fotky).
Ak všetko zlyhá, tak súd by Vašej žalobe vyhovel. Ak by ste už šli do súdneho sporu, tak treba súdu preukázať, že sa to deje opakovane.