Prenájom rovnakej veci dvom osobám dvomi nájomnými zmluvami

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Prenájom rovnakej veci dvom osobám dvomi nájomnými zmluvami

Dobrý deň, prosím vás o radu k nasledujúcej situácii: Pozemok je na základe nájomnej zmluvy č. 1 prenajatý prvej osobe. Asi o týždeň neskôr je ten istý pozemok prenajatý druhej osobe na základe nájomnej zmluvy č. 2. Môjou otázkou je: Je zmluva č. 2 platná, ak druhý nájomca vedel pri podpise zmluvy, že pozemok je už prenajatý inej osobe? Má druhý nájomca možnosť právne namietať? Ďakujem.

Odpoveď: Prenájom rovnakej veci dvom osobám dvomi nájomnými zmluvami

Dobrý deň,

vo Vami opísanom prípade je nájomná zmluva č. 2 absolútne neplatná.

Už raz prenajatú vec nemôže jej vlastník prenajať počas trvania nájomnej zmluvy č. 1 ďalšiemu nájomcovi. V takom prípade je totiž možnosť prenajímateľa plniť nájomnú zmluvu právne nemožná, čo spôsobuje jej absolútnu neplatnosť.

Z právneho hľadiska preto akoby nájomná zmluva č. 2 ani neexistovala.

V prípade, ak by nájomca z nájomnej zmluvy č. 2 zasiahol do pokojného užívania pozemku nájomcom č. 1, nájomca č. 1 sa môže domáhať ochrany proti nájomcovi č. 2 žalobou na súde.

Ak pre neplatnosť zmluvy vznikne škoda, za túto škodu sa zodpovedá podľa príslušných ustanovení Občianskeho zákonníka.