Prenájom a nevrátenie depozitu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Prenájom a nevrátenie depozitu

Dobrý deň, ocitla som sa v situácii, keď som prenajala izbu. Izbou disponovala Ukrajinka, ktorá mi po týždni oznámila, že sa vracia domov. Nájomná zmluva bola už podpísaná a v nej bola uvedená podmienka, že odchod musí byť ohlásený dva mesiace vopred. Zvýšenú dynamiku však získal môj prípad tým, že sa slečna do týždňa odsťahovala späť na Ukrajinu a nevrátila kľúče od bytu. Miesto toho ich dala do rúk neoprávnenej osobe, údajne nejakému kamarátovi, o ktorom ja nič neviem. Nepoznám ani jeho meno. Sľúbila, že mi zašle jeho kontakt, ak izbu znova prenajmeme, pretože stále máme jej depozit. Keďže kľúče sa dostali do rúk osoby, ktorú nepoznám, budem musieť vymeniť zámky, aby sme všetci v byte boli v bezpečí. Môžem náklady na výmenu zámkov hradit z jej depozitu? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Prenájom a nevrátenie depozitu

Dobrý deň, z otázky predpokladáme, že komunikáciu s nájomcom /občan Ukrajiny/ máte podchytenú minimálne emailom.

V otázke uvádzate, že ste zmluvne mali dohodnutú peňažnú zábezpeku /depozit/. Predpokladáme, že dohoda o peňažnej zábezpeke bola dohodnutá obdobou citácie ust. § 5 zákona o krátkodobom nájme bytu /citujeme/ :

"Peňažná zábezpeka (1) Zmluvné strany sa môžu v nájomnej zmluve dohodnúť na peňažnej zábezpeke, ktorá slúži na zabezpečenie prípadných pohľadávok prenajímateľa voči nájomcovi z dôvodu neplatenia nájomného alebo úhrad za plnenia poskytované s užívaním bytu a príslušenstva, z dôvodu spôsobenej škody na byte alebo jeho zariadení alebo v súvislosti s inými pohľadávkami súvisiacimi s užívaním bytu. (2) Výška zábezpeky nesmie prekročiť trojnásobok mesačného nájomného a úhrad za plnenia poskytované s užívaním bytu. Na základe písomnej výzvy prenajímateľa je nájomca povinný v lehote jedného mesiaca odo dňa jej doručenia doplniť peňažnú zábezpeku do pôvodne dohodnutej výšky, ak prenajímateľ preukázateľne použije peňažnú zábezpeku alebo jej časť na úhradu svojich splatných pohľadávok voči nájomcovi v súlade s odsekom 1. (3) Po skončení nájomného pomeru podľa tohto zákona je prenajímateľ povinný vrátiť nájomcovi nevyčerpanú časť peňažnej zábezpeky najneskôr v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď nájomca vypratal byt a vysporiadal s prenajímateľom nároky súvisiace s nájomným pomerom, ak sa zmluvné strany nedohodli inak."   Ak je náš predpoklad správny potom sme názoru, že výmenu zámky môžete hradiť z uhradenej peňažnej zábezpeky, čo však musíte preukázať dokladom o jej zakúpení. Záverom uvádzame ten právny názor, že nájomca nie je oprávnený si určovať podmienky kedy Vám vráti kľúče od bytu a pritom ich naviac poskytol neoprávnenej osobe.