Daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Košice

Otázka: Daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

Dobrý deň, pred dvoma rokmi som zdědil chatku. Cena v osvedčení o dedictví je 20 000 eur. Nedávno som ju predal, avšak len za 17 000 eur. Chcel by som sa opýtať, z ktorej sumy sa mi bude počítať daň z príjmu za predaj a ako si môžem vypočítať, koľko to bude? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

Dobrý deň,

na Vašu otázku odpovedáme nasledovne :

1./ Píšete, že nehnuteľnosť ste nadobudol dedením pred dvoma rokmi, kde v osvedčení o dedičstve je uvedená suma 20.000,- € a nehnuteľnosť ste predal teraz za sumu 17.000,- €. To znamená, že v podstate ste nemal príjem : príjem je 17.000,- € a výdavok je 20.000,- €.

2./ Otázkou je len to, či máte povinnosť podať daň. priznanie za rok 2017 /v roku 2018/. Tu je dôležité, či ste nehnuteľnosť nadobudol v priamom alebo v nepriamom rade. Podľa zákona o dani z príjmov platí, že príjem z predaj nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v priamom rade  alebo niektorým z manželov je od dane oslobodený, ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa /-ľov/. Príjem z  predaja nehnuteľnosti, ktorá bola nadobudnutá dedením v nepriamom rade/napr. po sestre, ujovi/ by bol oslobodený až po uplynutí piatich rokov odo dňa, kedy nadobudol takúto nehnuteľnosť do vlastníctva dedič. Ak spľňate uvedené podmienky 5 rokov či už v priamom alebo nepriamom rade potom ani daňové priznanie nepodávate.

3./ Ak podmienku 5 rokov ako je uvedené v bode 2./ nespľňate, potom treba podať daň. priznanie ale daň platiť nebudete. Daňovú stratu v prípade predaja nehnuteľnosti nie je možné vykázať.

4./ Nezabudnite na daň z nehnuteľnosti /miestne dane/.