Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Právo manžela užívať dom po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Právo manžela užívať dom po rozvode

Dobrý deň, som rozvedená takmer 1,5 roka. S bývalým manželom sme vlastníkmi rodinného domu, z ktorého som sa so synom (11 rokov) musela po rozvode odsťahovať k matke, keďže bývalý manžel nechcel odísť a žije v dome doteraz. Dom je zaťažený hypotékou, ktorú pravidelne splácam v mesačných intervaloch na polovicu, rovnako ako poplatky, ako sú dane za pozemok, nehnuteľnosť a poistenie. Nehnuteľnosť je už 1,5 roka na predaj v druhej realitnej kancelárii, ale bývalý manžel ma nechce vyplatiť ani znížiť cenu domu, čo sťažuje jeho predaj. Nemôžem si zabezpečiť vlastné bývanie so synom, pretože musím splácať a prispievať na dom, v ktorom ani nebývame. Aké mám možnosti vyriešiť túto situáciu? Ďakujem.

Odpoveď: Právo manžela užívať dom po rozvode

Dobrý deň,

Vaša situácia je komplikovaná, ale máte niekoľko možností, ako ju riešiť. Predovšetkým uvádzam, že spoločné vlastníctvo nehnuteľnosti exmanželmi, ktorí nie sú schopní dohodnúť sa na jej užívaní alebo predaji, je bežný problém.

1. Žiadosť o vyrovnanie majetku súdnou cestou: Môžete podať návrh na súd na vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) podľa Občianskeho zákonníka. Tento návrh môžete predložiť do troch rokov od zániku BSM, takže ešte máte možnosť využiť túto cestu. Súd rozhodne o vyrovnaní majetku, čo môže zahrňovať aj nariadenie predaja domu či vyplatenie podielu jedného z bývalých manželov.

2. Vyplatenie podielu: Ak by súd rozhodol vo Váš prospech, samostatne alebo prostredníctvom vyjednávania môžete požiadať o vyplatenie svojho podielu na nehnuteľnosti zo strany bývalého manžela.

3.  Zmena podmienok v realitných kanceláriách: Skúste sa dohodnúť s bývalým manželom na nižšej cene, ak je to možné. Skôr to však vidím tak, že exmanželovi to vyhovuje ak je to takto, žije v dome, platí sa hypotéka. Keby to takto bolo ďalších 10 rokov, tak je to pre neho len dobré. Skúste mu navrhnúť, ak nebude chcieť znížiť cenu domu, aby sa z domu na 1,5 roka vysťahoval a vy tam teraz budete bývať. Ak nebude súhlasiť, tak to znamená, že jeho úmyslom je to čo naviac predlžovať.