Dôchodok - nemám peniaze na právnika

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Bratislava

Otázka: Dôchodok - nemám peniaze na právnika

Moju žiadosť o prehodnotenie dôchodku mi odmietli a odporučili ma na súd. ako dôchodca si to nemôžem dovoliť, preto vyhľadávam bezplatné právne poradenstvo. Dôvody mojej nespokojnosti sú nasledujúce: utrpel som úraz pri odslúžení základnej vojenskej služby. Vojenská správa sa vyjadrila, že už nebol som vojakom v aktívnej službe a preto oni s tým nemajú nič spoločné. Sociálna poisťovňa tvrdí, že môj dôchodok je v poriadku. Ale ja oponujem, že som trvale postihnutý. Ako mladý človek som vtedy dôchodok odmietol a po skončení práceneschopnosti som nastúpil do práce s nádejou, že sa môj zdravotný stav zlepší. To sa však nestalo. Práca bola nevyhovujúca, tak som si našiel inú prácu v inom podniku, ktorá bola ľahšia, ale menej platená. Môj zdravotný stav pretrváva dodnes. Požadujem, aby to bolo zohľadnené aj v mojom dôchodku. Nepoberal som ani čiastočný dôchodok, ani mi nebola vyplácaná žiadna náhrada až do plnej mzdy. V konečnom dôsledku som nemal žiadne výhody z tohoto úrazu, ktorý som nezavinil. Tento problém ma trápi až dodnes. Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Dôchodok - nemám peniaze na právnika

Dobrý deň, bez toho, aby sme videli spisy nedokážeme zistiť, či by bola žaloba úspešná.

Na preskúmanie rozhodnutia sociálnej poisťovne súdom je nutné byť zastúpený osobou s právnickým vzdelaním.

Ak nemáte peniaze na právnika, môžete sa obrátiť na Centrum právnej pomoci, oni poskytujú právnu pomoc zadarmo. Musíte na to spĺňať príjmové pomery, inak Vám právnu pomoc neposkytnú.

Musíte byť v materiálnej núdzi.

Materiálnou núdzou možno chápať stav, keď je fyzická osoba poberateľom dávky a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi alebo stav, keď príjem fyzickej osoby nedosahuje 1,6 násobok životného minima a zároveň si táto fyzická osoba nemôže zabezpečiť využívanie právnych služieb svojím majetkom, teda jeho predajom, príp. prenájmom.