Máte
otázku?

Dôchodok - nemám peniaze na právnika


Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Bratislava

Otázka: Dôchodok - nemám peniaze na právnika

Na moju žiadosť o prehodnotenie dôchodku som bol odmietnutý a odporučený na súd. Ako dôchodca si to nemôžem dovoliť, a preto sa obraciam na bezplatne právne poradenstvo. Dôvody prečo som nespokojný je, že som utrpel úraz pri odpracovaní základnej vojenskej služby, vojenská správa sa vyjadrila, že som už nebol vojakom v aktívnej službe, a preto oni s tým nič nemajú a sociálna poisťovňa tvrdí, že dôchodok je v poriadku. Oponoval som, že som trvalé postihnutý a ako mladý človek som vtedy dôchodok odmietol a po skončení práceneschopnosti som nastúpil do práce s tým, že môj zdravotný stav sa zlepší, čo sa nestalo a ta práca bola nevyhovujúca, a tak som si našiel inú prácu v inom podniku ľahšiu a menej platenú moje zdravotné problémy pretrvávajú dodnes, a tak som žiadal, aby to bolo zohľadnené i v dôchodku nepoberal som ani čiastočný dôchodok ani mi nebola vyplácaná žiadna náhrada do plnej mzdy a v konečnom dôsledku som nemal žiadne výhody s tohoto mnou nezavineného úrazu len problém, ktorý sa ťahá až doteraz. Za odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Dôchodok - nemám peniaze na právnika

Dobrý deň, bez toho, aby sme videli spisy nedokážeme zistiť, či by bola žaloba úspešná.

Na preskúmanie rozhodnutia sociálnej poisťovne súdom je nutné byť zastúpený osobou s právnickým vzdelaním.

Ak nemáte peniaze na právnika, môžete sa obrátiť na Centrum právnej pomoci, oni poskytujú právnu pomoc zadarmo. Musíte na to spĺňať príjmové pomery, inak Vám právnu pomoc neposkytnú.

Musíte byť v materiálnej núdzi.

Materiálnou núdzou možno chápať stav, keď je fyzická osoba poberateľom dávky a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi alebo stav, keď príjem fyzickej osoby nedosahuje 1,6 násobok životného minima a zároveň si táto fyzická osoba nemôže zabezpečiť využívanie právnych služieb svojím majetkom, teda jeho predajom, príp. prenájmom.

Trápi vás "Dôchodok - nemám peniaze na právnika" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Dôchodok - nemám peniaze na právnika (Správne právo)

Dobrý deň, ako dlho sa čaká na prvý dôchodok je to 60 pracovných dni, alebo kalendárnych.

Odpoveď: Dôchodok - nemám peniaze na právnika

(odpoveď odoslaná: 27.05.2023)

Dobrý deň, v zmysle ust. § 210 Zákona o sociálnom poistení ide o kalendárne dní. Skúste kontaktovať zamestnanca SP, s ktorým ste spisovali žiadosť o priznanie starobného dôchodku s tým, aby zistil v akom stave sa nachádza vybavenie Vašej žiadosti. Ak ste predložili všetky potrebné doklady pre priznanie dôchodku, potom by nemal byť problém s rozhodnutím po jeho priznaní.


Podotázka: Dôchodok - nemám peniaze na právnika (Správne právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, či mala Sociálna poisťovňa právo na poskytnutie informácií vymeriavacích základov deti pri vyplácaní rodičovského príspevku rodičom-dôchodcom. Z uvedeného dôvodu je rozhádaná celá rodina, nakoľko zrazu citlivé údaje sú takto k dispozícii rodičom a aj ostatným členom rodiny. A ak by ste mi mohli poradiť, čo robiť, aby som úniku takýchto informácií zabránila. Ďakujem za odpoveď G. G.

Odpoveď: Dôchodok - nemám peniaze na právnika

(odpoveď odoslaná: 24.05.2023)

Dobrý deň, zákon je postavený tak ako uvádzate v otázke. Vaši rodičia zrejme obdržali rodičovský príspevok a preto informáciu o  vymeriavacom základe detí nemali sprístupniť nikomu, lebo táto informácia bola poskytnutá len rodičom a nie aj iným členom rodiny.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dôchodok - nemám peniaze na právnika" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku