Máte
otázku?

Pomoc pri vysporiadaní nehnutelnosti s partnerkou


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Pomoc pri vysporiadaní nehnutelnosti s partnerkou

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ako sa vysporiadať s tým, že som zobral s bývalou partnerkou hypotéku na byt cca 3,5 roka. Hypotéku strhávajú z môjho účtu. Minulý rok som sa odsťahoval, ona tam s naším synom a terajším priateľom ostala. Minulý rok v novembri som sa presťahoval a neprispieval som, keďže som bol bez práce približne dva mesiace. V decembri som jej poslal 100 €. Od januára tohto roku sa jej snažím prispievať každý druhý týždeň po 100 €, čiže mesačne 200 €. Sľúbila mi, že ma vyplatí v januári, ale to sa žiaľ nestalo. Tvrdí, že zaplatila 1500 € za dlh na nájomnom a 800 € za ďalší dlh, a povedala, že ma nevyplatí, kým jej to nesplatím. Ona však nemá taký plat, aby som hypotéku mohol prepísať na ňu, čiže z toho vyplýva, že byt sa bude musieť predať. Ako mám riešiť takúto situáciu? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Pomoc pri vysporiadaní nehnutelnosti s partnerkou

Dobrý deň,

Vaša situácia s bývalou partnerkou môže byť riešená niekoľkými spôsobmi. Po prvé, pokiaľ sa nedokážete dohodnúť o vyplatení Vašej časti úveru, je možné zvážiť predaj bytu. Výnos z predaja by mohol byť použitý na uhradenie zostatku hypotekárneho úveru a zvyšok by sa rozdelil medzi Vás a Vašu bývalú partnerku podľa dohody alebo podielov.

Ďalším krokom by mohlo byť právne riešenie, keďže Vaša bývalá partnerka nesplnila sľub vyplatenia. Môžete podať návrh na súd o zrušenie podielového spoluvlastníctva alebo sa dohodnúť na iných podmienkach vysporiadania spoločného majetku. Ak by ste sa rozhodli pre tento krok, odporúčam obrátiť sa na advokáta, ktorý Vám pomôže s prípravou a podaním návrhu. Tomuto právu sa venujeme a v konečnom dôsledku sa dá požadovať náhrada nákladov od nej. 

Váš príspevok na hypotéku by mal byť zohľadnený pri vysporiadavaní majetku a môžete požadovať primerané finančné vyrovnanie.

Odporúčam konzultáciu s advokátom, ktorý môže podrobnejšie analyzovať Vašu situáciu a navrhnúť optimálne riešenie.

Trápi vás "Pomoc pri vysporiadaní nehnutelnosti s partnerkou" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Pomoc pri vysporiadaní nehnutelnosti s partnerkou" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.