Označenie fyzickej osoby v žalobe

Online právna poradňa
Oblasť práva: Procesné právo (civilné), Nitra

Otázka: Označenie fyzickej osoby v žalobe

Dobrý deň, cez ubytovaciu stránku sme si objednali ubytovanie v Chorvátsku. Prišlo mi do e-mailu aj potvrdenie rezervácie. Číslo kreditnej karty nebolo treba zadávať, majú len moje meno a presnú adresu bydliska. Po 15 minútach od rezervácie ubytovania som rezerváciu požiadala bezplatne zrušiť. Bohužiaľ, portál v tomto prípade uvádzal, že bezplatné zrušenie nie je možné, iba ak zaplatíme 20 % z celkovej sumy, ale bola tu možnosť o požiadanie špeciálnych podmienok. Požiadala som. V potvrdzovacom e-maily od ubytovacej stránky stálo, že rezervácia bola vytvorená na 2 dospelé osoby a 1 dieťa. Napriek tomuto mi prišla do e-mailu faktúra vystavená na 3 dospelé osoby. Manžel to začal riešiť telefonicky, nakoľko sa mi na e-maily neozývali. Počas rozhovoru priznali, že sú tam nezrovnalosti, aj čo sa týka podmienok zrušenia rezervácie (niekde uvádzali 20 %, niekde 100 %). Po tel. rozhovore mi prišiel e-mail, že ubytovateľ nesúhlasí s bezplatným zrušením rezervácie. My sme sa rozhodli ignorovať rezerváciu, nakoľko sme požiadali o jej bezplatné zrušenie promptne, faktúra bola zle vystavená a v popise ubytovania sú zavádzajúce informácie (apartmán nie je v tom mestečku, ako uvádzajú v nadpise). Písala som e-mail aj do hotela, v ktorom mal byť apartmán, aby mi zrušili rezerváciu. Oni ma odkázali späť na ubytovaciu stránku. Pred niekoľkými dňami mi prišiel e-mail hotela, že ak nezaplatím ubytovanie, tak mi rezerváciu automaticky zrušia. Po 2 upozorneniach mi rezerváciu zrušili. Napriek tomu mi dnes prišiel e-mail o výzve na zaplatenie celej sumy ubytovania kvôli zrušeniu rezervácie. Budú to vedieť od nás vymáhať, ak majú len moju adresu, meno a e-mailovú adresu? Keďže je aj faktúra vystavená na nesprávny počet osôb a požiadali sme v čas o bezplatné zrušenie. Ďakujem!

Odpoveď: Označenie fyzickej osoby v žalobe

Dobrý deň. Odhliadnuc od hmotnoprávnej stránky veci, ak má druhá strana k dispozícii len Vaše meno a priezvisko, adresu a mailový kontakt, v prípade podania žaloby by mohli nastať komplikácie najmä z toho dôvodu, že nemajú k dispozícii Váš dátum narodenia alebo iný identifikačný údaj (napr. rodné číslo alebo číslo OP). V zmysle ustanovenia § 133 ods. 1 Civilného sporového poriadku totiž platí, že: „Fyzická osoba sa v žalobe označuje menom, priezviskom, adresou trvalého pobytu alebo pobytu, dátumom narodenia alebo iným identifikačným údajom.“ Pritom ak by žalobca v žalobe neuviedol niektorý z uvedených údajov, malo by to mať za následok odmietnutie podania.