Máte
otázku?

Možno odstúpiť od zmluvy o kúpe vozidla pre stočené kilometre?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Možno odstúpiť od zmluvy o kúpe vozidla pre stočené kilometre?

Dobrý deň, v auguste 2015 sme kúpili ojazdené auto z jednej nemenovanej spoločnosti. Pred nedávnom v servise ma informovali, že kilometre bohužiaľ nesedia s aktuálnym stavom. Prosím poraďte, da sa odstúpiť od zmluvy alebo domáhať sa náhrady škody? Dakujem.

Odpoveď: Možno odstúpiť od zmluvy o kúpe vozidla pre stočené kilometre?

Dobrý deň, podľa § 596 a 597 Občianskeho zákonníka, ak vec má vady, o ktorých predávajúci vie, je povinný kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť. Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť. Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým. Nepravdivý údaj o stočených kilometroch je pre kupujúceho zásadnou informáciou o technickom stave vozidla a očakávanou dobou funkčnosti resp. jeho životnosti, čoho odrazom je dohoda o výške kúpnej ceny. Stočené kilometre sú jednoznačne vadou vozidla, za ktorú predávajúci zodpovedá a to bez ohľadu na to, či o tejto skutočnosti sám vedel. Na základe uvedeného máte právo požadovať zľavu z kúpnej ceny vozidla ale tiež aj od kúpnej zmluvy odstúpiť. Dovolím si Vás upozorniť, že predaj vozidla s pretáčaným stavom tachometru, môže byť kvalifikovaný aj ako trestný čin Podvodu podľa § 221 Trestného zákona.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Možno odstúpiť od zmluvy o kúpe vozidla pre stočené kilometre? (Občianske právo)

Dobrý podvečer, chcel by som sa opýtať, ako môžem postupovať, keď som pred mesiacom a pol kúpil od súkromnej osoby motorové vozidlo a teraz som zistil pri kontrole STK, že sú tam stočené km a predávajúci odmieta komunikovať? Mám aj kúpnopredajnú zmluvu a aj odhlásenie vozidla bolo s predajcu odhlásené a aj prihlásené z neho na mňa. Za odpoveď vopred ďakujem. F.

Odpoveď: Možno odstúpiť od zmluvy o kúpe vozidla pre stočené kilometre?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 25.10.2020)

Dobrý deň,
podľa ust. § 596 Obč. zákonníka platí :

"Ak vec má vady, o ktorých predávajúci vie, je povinný kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť."

Zrejme v samotnej kúpnej zmluve Vás predávajúci  neuviedol pravud o stave km na MV, keďže skutočný stav ste zistili Vy. ZA tohto právneho stavu v súlade s ust. § 597 Obč. zákonníka máte nárok na zľavu z kúpnej ceny a to v rozsahu rozdielu medzi cenou MV medzi skutočným stavom a stavom uvedeným v kúpnej zmluve (stočení kilometre) :

"(1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.
(2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým."


Predmetnú vadu musíte u redávajúceho uplatniť písomne a navrhnúť aj prípadnú zľavu z kúpnej ceny. Ak na výzvu reagovať nebude, budete musieť svoj nárok na zľavu z kúpnej ceny upaltniť cestou súdu, najlepošie s pripojením znal. posudku.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..

Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku