Možno odstúpiť od zmluvy o kúpe vozidla pre stočené kilometre?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Možno odstúpiť od zmluvy o kúpe vozidla pre stočené kilometre?

Dobrý deň, v auguste 2015 sme kúpili ojazdené auto od jednej anonymnej spoločnosti. Prednedávnom ma v servise informovali, že kilometre bohužiaľ nekorešpondujú s aktuálnym stavom. Prosím, poraďte - je možné odstúpiť od zmluvy alebo sa domáhať náhrady škody? Ďakujem.

Odpoveď: Možno odstúpiť od zmluvy o kúpe vozidla pre stočené kilometre?

Dobrý deň, podľa § 596 a 597 Občianskeho zákonníka, ak vec má vady, o ktorých predávajúci vie, je povinný kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť. Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť. Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým. Nepravdivý údaj o stočených kilometroch je pre kupujúceho zásadnou informáciou o technickom stave vozidla a očakávanou dobou funkčnosti resp. jeho životnosti, čoho odrazom je dohoda o výške kúpnej ceny. Stočené kilometre sú jednoznačne vadou vozidla, za ktorú predávajúci zodpovedá a to bez ohľadu na to, či o tejto skutočnosti sám vedel. Na základe uvedeného máte právo požadovať zľavu z kúpnej ceny vozidla ale tiež aj od kúpnej zmluvy odstúpiť. Dovolím si Vás upozorniť, že predaj vozidla s pretáčaným stavom tachometru, môže byť kvalifikovaný aj ako trestný čin Podvodu podľa § 221 Trestného zákona.