Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Môže vypnúť eletrinu osoba ktorá nieje vlastník domu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Môže vypnúť eletrinu osoba ktorá nieje vlastník domu?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať: moja sestra a ja vlastníme rodinný dom. Elektrina je však písaná na nášho brata, ktorý nie je majiteľom domu a nemá tu ani trvalý pobyt. Chceme ho z tohto domu vysťahovať. Má on právo dať vypnúť elektrinu v tomto dome, keď dom patrí mne a mojej sestre?

Odpoveď: Môže vypnúť eletrinu osoba ktorá nieje vlastník domu?

Dobrý deň,

Váš brat, hoci nemá vlastnícke právo k rodinnému domu, ale má zmluvu na dodávku elektriny, teoreticky môže iniciovať jej odpojenie. Avšak podľa § 123 Občianskeho zákonníka (zákon č. 40/1964 Zb.) majú vlastníci nehnuteľnosti právo užívať vlastníctvo a jeho príslušenstvo, vrátane prívodu elektrickej energie. Preto, ak by brat pristúpil k vypnutiu elektriny, išlo by o zásah do vášho vlastníckeho práva, na ktorý si môžete uplatniť ochranu podľa Občianskeho zákonníka. Môžete sa domáhať obnovy dodávky elektriny právnou cestou.

Aby ste predišli problémom, odporúčam čo najskôr uskutočniť prevod elektroenergetickej zmluvy na jedného z vlastníkov domu. Kontakujte miestneho poskytovateľa elektrickej energie a predložte potrebnú dokumentáciu na dokázanie vlastníctva nehnuteľnosti. To by malo zabezpečiť stabilnú dodávku elektrickej energie a zabrániť akýmkoľvek nepríjemnostiam, ktoré by mohli vzniknúť z odpojenia.

Ak prestane platiť elektrinu, dodávateľ vas odpojí. vtedy stačí požiadať len o pripojenie.