Je porušením autorského práva, ak neuvediem zdroj?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Je porušením autorského práva, ak neuvediem zdroj?

Dobrý deň, vlastním blog, na ktorom píšem o liečivých rastlinách. Chcela by som sa opýtať, či je porušením práv, ak si na internete prečítam určité údaje a následne daný text sama spracujem, preformulujem či parafrázujem. Ďakujem pekne.

Odpoveď: Je porušením autorského práva, ak neuvediem zdroj?

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku, ku ktorej si dovoľujem zaujať nasledovný právny názor.

Na úvod je potrebné charakterizovať autorské dielo. Podľa  ustanovenia § 3 ods. 1 a 2 Autorského zákona

(1) Predmetom autorského práva je dielo z oblasti literatúry, umenia alebo vedy, ktoré je jedinečným výsledkom tvorivej duševnej činnosti autora vnímateľným zmyslami, bez ohľadu na jeho podobu, obsah, kvalitu, účel, formu jeho vyjadrenia alebo mieru jeho dokončenia.

(2) Dielom je literárne dielo, slovesné dielo, divadelné dielo, hudobné dielo, audiovizuálne dielo, dielo výtvarného umenia, architektonické dielo, dielo úžitkového umenia, kartografické dielo1) alebo iný druh umeleckého diela alebo vedeckého diela, ak spĺňa podmienky podľa odseku 1.

Ustanovenia § 18 a 19 Autorského zákona zase upravujú práva autora:

Výhradné osobnostné práva

§ 18

(1) Autor má právo na autorstvo k svojmu dielu.

(2) Autor má právo

a) rozhodnúť o zverejnení alebo o nezverejnení svojho diela,

b) byť označený ako autor a rozhodnúť o spôsobe takéhoto označenia najmä menom alebo pseudonymom, a to pri každom použití svojho diela, ak je takýto spôsob označenia pri danom diele a spôsobe použitia možný a obvyklý,

c) na nedotknuteľnosť svojho diela, najmä na ochranu pred akoukoľvek nedovolenou zmenou alebo iným nedovoleným zásahom do svojho diela, ako aj pred akýmkoľvek hanlivým nakladaním so svojím dielom, ktoré by znižovalo hodnotu diela alebo spôsobilo ujmu autora na jeho cti alebo dobrej povesti.

(3) Autor sa nemôže vzdať práv podľa odsekov 1 a 2, tieto práva sú neprevoditeľné a smrťou autora zanikajú.

(4) Po smrti autora si nikto nesmie prisvojiť jeho autorstvo k dielu, dielo možno použiť len spôsobom neznižujúcim jeho hodnotu a musí sa uviesť meno autora alebo jeho pseudonym, ak nejde o anonymné dielo.

(5) Autor môže používateľovi svojho diela udeliť súhlas so zásahom do svojich osobnostných práv. Súhlas so zásahom do osobnostných práv musí byť obmedzený rozsahom a spôsobom tohto zásahu, a ak nie je dohodnuté inak, možno ho odvolať.

Výhradné majetkové práva

§ 19

(1) Autor má právo použiť svoje dielo a právo udeliť súhlas na použitie svojho diela.

(2) Dielo je možné použiť iba so súhlasom autora, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Za použitie diela má autor právo na odmenu, ak tento zákon v štvrtej hlave neustanovuje inak; tým nie je dotknuté ustanovenie § 65 ods. 1 druhej vety.

(4) Použitím diela je najmä

a) spracovanie diela,

b) spojenie diela s iným dielom,

c) zaradenie diela do databázy podľa § 131,

d) vyhotovenie rozmnoženiny diela,

e) verejné rozširovanie originálu diela alebo rozmnoženiny diela

1. prevodom vlastníckeho práva,

2. vypožičaním,

3. nájmom,

f) uvedenie diela na verejnosti

1. verejným vystavením originálu diela alebo rozmnoženiny diela,

2. verejným vykonaním diela,

3. verejným prenosom diela.

Ak vychádzame z týchto ustanovení, je zrejmé, že autor je ten, ktorý rozhoduje o tom, či a akým spôsobom je možné dielo zverejniť a či ho je možné použiť. Ustanovenie § 37 Autorského zákona uvádza nasledovné:

§ 37

(1) Do autorského práva nezasahuje osoba, ktorá bez súhlasu autora použije formou citácie zverejnené dielo alebo jeho časť najmä na účel recenzie alebo kritiky tohto diela.

(2)

Použitie diela alebo časti diela podľa odseku 1 musí byť v súlade so zvyklosťami a jeho rozsah nesmie presiahnuť rámec odôvodnený účelom citácie.

Výkladom a contrario, teda výkladom opaku, dospejeme k záveru, že osoba, ktorá necituje dielo, zasahuje do práva autora.

Povinnosť uvádzať autora diela vyplýva už zo základného práva autora, a to práva na autorstvo podľa autorského zákona.

Ak by ste chceli byť úplne chránená, mali by ste si vyžiadať súhlas autora článku, uviesť mu, akým spôsobom ho hodláte použiť a pod. Následne bude nevyhnutné, aj pri parafráze, uviesť odkiaľ ste čerpali, pretože nejde o Vaše dielo, nakoľko závery prijaté v diele, z ktorého chcete čerpať, už niekto pred Vami dal do zmyslami vnímateľnej podoby, čím sa tieto závery stali dielom.

V krajnom prípade by ste sa mohli dopustiť aj trestného činu podľa § 283 Trestného zákona- Porušovanie autorského práva

(1) Kto neoprávnene zasiahne do zákonom chránených práv k dielu, umeleckému výkonu, zvukovému záznamu alebo zvukovo-obrazovému záznamu, rozhlasovému vysielaniu alebo televíznemu vysielaniu alebo databáze, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním väčšiu škodu,

b) závažnejším spôsobom konania,

c) z osobitného motívu, alebo

d) prostredníctvom počítačového systému.

(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.

(4) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo

b) ako člen nebezpečného zoskupenia.