Je nárok na ušlý zisk z ukončenej mandátnej zmluvy?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Žilina

Otázka: Je nárok na ušlý zisk z ukončenej mandátnej zmluvy?

Bol som vo vzťahu živnostníka a vodiča pre určitú spoločnosť s ručením obmedzeným. Mali sme uzavretú zmluvu. Šéf si mylne domnieval - a stále to robí, a čo je horšie, tak sa aj správa - že som jeho zamestnanec. Bola s nami dohodnutá platba 6 eur na hodinu. Dňa 19. apríla 2017 som odmietol prevziať náklad od zákazníka, pretože som už jeden náklad mal a bol by som preťažený. Ten večer mi cez SMS dal vedieť, že naša spolupráca končí a už mi neponúkol viac práce. Zadržiaval moje veci z auta, čo som riešil na polícii, kde sa to vyriešilo telefonickým hovorom. V našej zmluve je napísané: "Mandant môže zmluvu kedykoľvek vypovedať. Výpoveď je účinná k poslednému dňu mesiaca, v ktorom bola výpoveď doručená." Keďže mi poslal len SMS (okrem vyhrážok a nadávok, ktoré mám uložené), žiadna písomná výpoveď, chcem vedieť, či mám nárok na kompenzáciu za stratu príjmu, keďže som ostal bez príjmu zo dňa na deň. Ako to môžem vyrátať do konca mesiaca? Môžem sa riadiť priemerným dňom, ktorý vychádza z doterajších faktúr? Rád by som tiež vedel, kde by som mohol nájsť potrebný formulár pre žiadosť o zaplatenie. Ako by som mal pokračovať? Veľmi pekne vám ďakujem.

Odpoveď: Je nárok na ušlý zisk z ukončenej mandátnej zmluvy?

Dobrý deň.

Mandátna zmluva uzavretá medzi Vami a s.r.o. by mala obsahovať aj ustanovenia týkajúce sa ukončenia tejto zmluvy vrátane doručovania písomnosti medzi zmluvnými stranami. V prípade, že takéto ustanovenia Vaša mandátna zmluva neobsahuje, riadi sa ustanoveniami Obchodného zákonníka.

Obchodný zákonník v § 574 upravuje ukončenie mandátnej zmluvy zo strany mandanta v zmysle ktorého,

- ak výpoveď neurčuje neskoršiu účinnosť, nadobúda účinnosť dňom, keď sa o nej mandatár dozvedel alebo mohol dozvedieť.

- za činnosť riadne uskutočnenú do účinnosti výpovede má mandatár nárok na úhradu nákladov vynaložených podľa § 572 a na primeranú časť odplaty. Mandant je povinný uhradiť mandatárovi náklady, ktoré mandatár nevyhnutne alebo účelne vynaložil pri plnení svojho záväzku, ibaže z ich povahy vyplýva, že sú už zahrnuté v odplate.

Takže či máte nárok na ušlý zisk z dôvodu ukončenia mandátnej zmluvy a či formou SMS je doručená výpoveď, závisí od ustanovení Vašej mandátnej zmluvy. Ak Vami uzavretá mandátne zmluva neobsahuje formy doručenia, tak máte nárok len na odmenu za činnosť, ktorú ste pre neho vykonali do ukončenia zmluvy.