Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

ezplatné poskytovanie práohladom vnej pomoci

Online právna poradňa
Oblasť práva: Žilina

Otázka: ezplatné poskytovanie práohladom vnej pomoci

Dobrý deň, píšem pravdivo... dcéry môjho manžela ho doslova zmanipulovali na spísanie darovacej zmluvy na celú nehnuteľnosť s tým, že chcem poza jeho chrbát predať dom a podobné klamstvá. Po uzavretí zmluvy mu tento doklad schovali a zakázali mu mne o tom povedať. Žili sme dovtedy v spokojnom manželstve 25 rokov. Keď som sa to dozvedela od suseda, že nie som uvedená ani na katastri, hneď povedal, že to vymysleli jeho dcéry a on to nikdy nechcel, že ho tam dotiahli a tam to spísali, o čom mám veľa dokladov, listov a doporučených listov. Požiadal dcéry o vrátenie daru, tie sa mu vysmiali, že teraz už nič neurobí, že oni sa už poistili. Manželova dcéra ma upozornila, že si mal vziať svoje veci a ísť preč. S manželom sme spolu od roku 1999 renovovali dom, všetko sme dali do poriadku, zakúpili stroje do záhrady a kompletne sme ho zrenovovali. Mám nárok aspoň zavolať odhadcu, pretože som odišla iba s dokladmi. Jeho dcéry na mňa neustále útočia, otcovi podsúvajú o mne klamstvá a som v koncoch. Vždy som žila čestne a kým to nespísali, s jeho dcérami som mala normálny vzťah, nikdy som im neublížila. Preto to ťažko znášam a cítim sa ukrivdená. Dom bol vo vlastníctve manžela, my sme to nikdy neriešili. V roku 2017 manžel spísal závet, ktorý bol registrovaný, kde určil mňa aj dcéry na dedenie na tri časti. A naraz tá náhla zmena, ja som o ničom nevedela a manželovi zakázali o tom vravieť. Darovaciu zmluvu mi vydali až na jeho nátlak po pol roku. Mám vôbec nejaké východisko? Preto prosím o radu. Ďakujem.

Odpoveď: ezplatné poskytovanie práohladom vnej pomoci

Dobrý deň,

vo Vašom prípade je viacero možností, ako postupovať. Ide predovšetkým o to, či darovacia zmluva bola uzavretá pod nátlakom alebo bola spojená so zavádzaním, čo môže byť dôvodom pre jej napadnutie. Občiansky zákonník umožňuje žiadať vrátiť dar v prípade, ak sa obdarovaný správa k darcovi alebo k jeho blízkym osobám v hrubom rozpore s dobrými mravmi. Je potrebné zabezpečiť dôkazy, ako napríklad listy a svedectvá, ktoré potvrdzujú manipuláciu a nátlak.

Odporúčam kontaktovať advokáta, aby preskúmal možnosti napadnutia darovacej zmluvy aj na základe spôsobilosti Vášho manžela na právne úkony v čase podpisu zmluvy. Pokiaľ bolo darovanie uzatvorené pod nátlakom alebo bol Váš manžel v stave, keď nebol schopný riadne posúdiť svoju situáciu, môže byť darovacia zmluva považovaná za neplatnú.

Čo sa týka Vášho nároku na majetok, ktorý ste spoločne renovovali, podľa § 150 Obč. zákonníka máte právo požadovať náhradu za investície vložené do jeho majetku. To sa ale rieši až po rozvode.

Odporúčam preto kontaktovať advokáta, ktorý sa na to pozrie bližšie.