Dohoda o prevzati nevysporiadaneho zaväzku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Dohoda o prevzati nevysporiadaneho zaväzku

Dobrý deň, Bol by som vďačný za radu, ako by mala vyzerať dohoda o prevzatí záväzku v plnom rozsahu s ohľadom na podnájom bytu, ktorý sme už odovzdali. Býval som tam s priateľkou a byt sme vrátili v poriadku, až na to, že majiteľ začal špekulovať ohľadom vyúčtovania energií. Navyše nám zadržal depozit, ktorý bol takmer trojnásobkom sumy, ktorú od nás požaduje formou zaslaním na účet, pričom depozit je stále vo vlastníctve majiteľa. Vlastne by som nechcel, aby zaťažoval moju bezmocnú partnerku a chcem prebrať celú nevyrovnanú situáciu na seba, aby s tým nemala nič spoločné. Nemám však naštudované, ako mám túto zmluvu alebo dohodu zostaviť, aby bola z právneho hľadiska platná. Veľmi pekne vopred ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Dohoda o prevzati nevysporiadaneho zaväzku

Dobrý deň, vo Vašom prípade pôjde o prevzatie dlhu v zmysle ustanovenia § 531 a 532 Občianskeho zákonníka. Čo sa týka samotného znenia prevzatia dlhu, na internete nájdete viaceré vzory, pričom si stačí vybrať ten, ktorý Vám vyhovuje najviac. V tomto smere si však dovoľujem poukázať na dve dôležité skutočnosti, ktoré musia byť dodržané, aby došlo k platnému prevzatiu dlhu. V prvom rade je to zákonom predpísaná písomná forma. Bez uzatvorenia písomnej zmluvy nedôjde k účinnému prevzatiu dlhu. Druhou dôležitou skutočnosťou je súhlas veriteľa (vo Vašom prípade prenajímateľa). Tento súhlas sa v zmysle OZ vyžaduje z dôvodu, aby prevzatím dlhu bez vedomia veriteľa nedochádzalo k zhoršeniu jeho právneho postavenia (keby prevzala dlh bez vedomia veriteľa nesolventná osoba). Z pohľadu právnej istoty bude najlepšie, ak veriteľ bude tiež uvedený na prevzatí dlhu a v niektorom ustanovení bude uvedené, že svojím podpisom vyjadruje súhlas s prevzatím dlhu. Následne bude potrebné, aby ste prevzatie dlhu podpísali Vy, Vaša priateľka a tiež veriteľ. V prevzatí dlhu je možné tiež uviesť, že veriteľ bude od prevzatia dlhu komunikovať ohľadom svojej pohľadávky výlučne s Vami (aby tým nezaťažoval Vašu priateľku).