Čo si mám uplatniť ako svedočné?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Čo si mám uplatniť ako svedočné?

Dobrý deň, zúčastnila som sa hlavného pojednávania ako svedok. Chcem si žiadať náhradu za nevyhnutné výdavky a ušlú mzdu, pretože som živnostníčka. Sudca mi povedal, že mám poslať sumu do troch dní a potom rozhodnú, či mi ju uhradia alebo nie. Neviem, čo mám poslať. Mám poslať daňové priznanie? Mám uviesť hodinovú mzdu? Alebo doklad o tankovaní? Ďakujem vám za vašu odpoveď.

Odpoveď: Čo si mám uplatniť ako svedočné?

Dobrý deň

podľa § 140 TP: “1) Svedok má nárok na náhradu nevyhnutných výdavkov a ušlej mzdy za prácu alebo iného preukázateľného ušlého príjmu. Nárok zaniká, ak ho svedok neuplatní do troch dní po svojom výsluchu, alebo po tom, ako mu bolo oznámené, že k výsluchu nedôjde, alebo ak ho nevyčísli do 15 dní od uplatnenia nároku. Na to musí byť svedok upozornený. 2) Výšku svedočného určí ten, kto svedka predvolal, a v konaní pred súdom predseda senátu.”

Svedok má nárok na náhradu hotových výdavkov, ku ktorým patrí cestovné, stravné a preukázané výdavky na ubytovanie. Svedok má taktiež právo na náhradu ušlej mzdy za prácu alebo inak prekázateľného ušlého prijmu. Osobe zúčastnenej na konaní, ktorá nie je v pracovnoprávnom vzťahu alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, ale je zárobkovo činná, patrí náhrada za stratu na zárobku vypočítaná zo základu dane z príjmov fyzických osôb, delená počtom pracovných hodín pripadajúcich na kalendárny rok, ktorý osobitný predpis pripúšťa ako najvyšší rozsah pracovného času zamestnancov v pracovnoprávnom vzťahu alebo v obdobnom pracovnom vzťahu. Výšku základu dane z príjmov fyzických osôb preukazuje osoba zúčastnená na konaní platobným výmerom vydaným orgánom vykonávajúcim správu dane za posledné zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo dňu, v ktorom je nárok na náhradu uplatňovaný, ak bol vydaný; inak daňovým priznaním za posledné zdaňovacie obdobie. Ak nemožno výšku straty na zárobku spôsobom podľa predchádzajúcej vety preukázať, patrí osobe zúčastnenej na konaní náhrada za stratu na zárobku za hodinu v sume minimálnej hodinovej mzdy určenej podľa osobitného predpisu, najviac však osemnásobok tejto sumy za deň. Cestovné sa prepláca vo výške cestovného za cestu verejným dopravným prostriedkom. Ak svedok použije vlastné motorové vozidlo, uhradí sa mu cestovné ako pri ceste hromadným dopravným prostriedkom. Nárok treba uplatniť do 3 dní, inak zaniká. Vyčísliť ho treba do 15 dní od uplatnenia nároku.