Ako vymáhať dlžné nájomné?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Prešov

Otázka: Ako vymáhať dlžné nájomné?

Dobrý deň. Pred istým časom nám odišiel nájomník z bytu, ktorý vlastníme spolu s manželkou, a nezaplatil nám nájomné za posledné dva mesiace. Aktuálne nám neberie telefón a nesnaží sa nám dluh uhradiť. Zmluva medzi nami ako prenajímateľmi a jeho osobou ako nájomcom bola vypovedaná z jeho strany, pretože odchádzal za prácou do iného mesta. Chcel by som Vás poprosiť o radu, ako v tejto situácii postupovať ďalej. Za Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem.

Odpoveď: Ako vymáhať dlžné nájomné?

Dobrý deň, v prípade, že nájomca nereaguje na Vaše výzvy na zaplatenie dlžného nájomného, nemáte inú možnosť ako pristúpiť k vymáhaniu Vašej pohľadávky. Z praktických skúseností sa vo veľkej miere v podobných prípadov osvedčí predžalobná výzva vypracovaná veriteľom splnomocnenou advokátskou kanceláriou. Ak by ani na základe tejto výzvy dlžník (nájomca) nesplnil svoj peňažný záväzok, je nutné začať súdne konanie o vydanie platobného rozkazu na plnenie, t.j. zaplatenie dlžného nájomného. Po vydaní platobného rozkazu, resp. rozsudku a nadobudnutí vykonateľnosti niektorého z týchto rozhodnutí, je možné v prípade, že nedôjde k dobrovoľnému zaplateniu dlhu, pristúpiť  vymáhaniu exekútorom.