Ako postupovať, ak nájomcovia užívajú prenajatý byt aj po skončení nájomnej zmluvy?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať, ak nájomcovia užívajú prenajatý byt aj po skončení nájomnej zmluvy?

Dobrý deň, rada by som Vás požiadala o poradenstvo súvisiace s krátkodobým prenájmom. My, ako vlastníci bytu, ho prenajímame jednej rodine. Prenájom je riadne nahlásený na daňovom úrade a s nájomníkmi máme podpísanú zmluvu podľa zákona č. 98/2014 Z.z. Danú zmluvu sme podpísali na dobu určitú, konkrétne na pol roka, a to z opatrnosti a z dôvodu skúseností s predošlými nájomníkmi. Platnosť zmluvy bola stanovená do 01.11.2015. Vzhľadom na našu pracovnú vyťaženosť sme však zabudli zmluvu obnoviť, resp. jej platnosť predĺžiť. Nájomníci v bytu stále bývajú. Možno by nebolo problémom dať im podpísať dodatok k zmluve o predĺžení na ďalší rok so spätným dátumom, no vyskytol sa problém. Nájomníci totiž majú nedoplatok za dva nájmy v celkovej sume 600 eur a jejich ďalší termín sa blíži. Okrem toho prišlo aj vyúčtovanie tepla a teplej vody, kde majú nedoplatok 450 eur. Sú si toho vedomí. Rada by som vedela, ako by sme mali naďalej riešiť túto situáciu s nepredĺženou zmluvou, aby sme neprišli o svoje peniaze a zároveň sme si mohli vynútiť zaplatenie nedoplatku za minulý rok na teple. Ako by sme mali riešiť tieto mesiace z tohto roku, keď by náhodou v ročnom zúčtovaní opäť vznikol nedoplatok, ktorý by bol vyúčtovaný vlastne až o rok neskôr? Máme nájomníkom dať podpísať nejaký dokument, aby sme ich nemuseli hľadať po celom meste a aby sme si mohli vynútiť zaplatenie nedoplatku? Ďakujem Vám za Vaše rady.

Odpoveď: Ako postupovať, ak nájomcovia užívajú prenajatý byt aj po skončení nájomnej zmluvy?

Dobrý deň, podľa § 6 pís. a) zákona č. 98/2014 Z.z. o krátkodobom nájme bytu, krátkodobý nájom bytu zanikne uplynutím času, na ktorý bol dohodnutý. Vzhľadom na to, že na predmetný nájom sa neaplikuje § 676 ods. 2 Občianskeho zákonníka o obnove nájmu po jeho skončení v prípade, že užívací vzťah pokračuje, osoby užívajúce byt tak robia bez právneho dôvodu a teda sa na Váš úkor bezdôvodne obohacujú. Riešením je nová nájomná zmluva, ktorá by obsahovala aj ustanovenia o urovnaní za obdobie, v ktorom netrval nájomný vzťah. Nájomná zmluva má obsahovať aj výšku platieb, rozsah, spôsob výpočtu úhrady za plnenia poskytované s užívaním bytu a príslušenstva, spôsob ich platenia, ako aj prípady, v ktorých Vy ako prenajímateľ ste oprávnený jednostranne zmeniť výšku nájomného a úhrad za plnenia poskytované s užívaním bytu a jeho príslušenstva. Taktiež sa môžete s nájomníkmi dohodnúť na peňažnej zábezpeke, ktorá slúži na zabezpečenie prípadných pohľadávok prenajímateľa voči nájomcovi z dôvodu neplatenia nájomného alebo úhrad za plnenia poskytované s užívaním bytu a príslušenstva, z dôvodu spôsobenej škody na byte alebo jeho zariadení alebo v súvislosti s inými pohľadávkami súvisiacimi s užívaním bytu. Uvedené práva a povinnosti by mala obsahovať aj Vaša nájomná zmluva. Nakoľko mi nie je známy jej obsah, neviem aký spôsob výpočtu a výšku úhrady ste si s nájomníkmi dohodli. Ak nedôjde k uzavretiu novej nájomnej zmluvy, môžete sa domáhať vypratania bytu s povinnosťou náhrady bezdôvodného obohatenia spočívajúceho v jeho užívaní bez právneho dôvodu.