POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Zaslanie fotografie pohlavného údu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Nitra

Otázka: Zaslanie fotografie pohlavného údu

Pri korešpondencii s priateľkou ma požiadala o obrázok mužského pohlavného orgánu. Nežiadala to však cez internet, ale cez SMS. Poslal som dva obrázky, avšak na nesprávne telefónne číslo. Následne mi zazvonil telefón a v ňom sa mi žena ohradila, že šírim pornografiu a podá na mňa trestné oznámenie za jej šírenie. Toto skutočne urobila a zavolal mi pracovník polície, že bolo podané trestné oznámenie, ktoré hneď postúpil prokurátorovi. Ubezpečil ma, že mám čakať návštevu z polície a následne mi citoval zákony a paragrafy, na základe ktorých môžem byť odsúdený až na 10 rokov. Dodal potom, že ak sa s touto ženou dohodnem na finančnej sume a ona stiahne oznámenie, on to zlikviduje. Bol som z toho v šoku a dohodol som sa s paňou na "odstupnom" vo výške 3000 eur (pôvodne požadovala 15000 eur). Celý proces požadovala doriešiť do hodiny. V tom stave, v akom som bol, som uhradil na účet, ktorý mi nadiktovala, sumu 3000 eur (čo je mimochodom polovica mojich úspor). Poznamenávam, že som nikdy netrestaný, nikdy som nemal sklony k pornografii (ak vôbec išlo o pornografiu v tomto prípade) a už vôbec nie k takému konaniu, ako je jej šírenie. Mám dve otázky: 1. Je moje konanie skutočne trestný čin? 2. Existuje šanca právnou cestou dostať moje peniaze späť?

Odpoveď: Zaslanie fotografie pohlavného údu

Dobrý deň, boli ste obeťou podvodu. Policajt a ani prokurátor nikdy nevolá a nikdy nehovorí, že ak zaplatíte nejakú sumu, tak sa to nebude riešiť.

Veľa ľudí keď sa dozvie, že táto osoba bola  obeťou podvodu toto poslanie peňazí nerieši, pretože sa obáva trestného stíhanie za spáchanie trestného činu. Uvedený skutok môže byť trestným činom, ak je tam niekde zakomponované dieťa (napríklad, že ste poslali sms maloletému dieťatu, vtedy môže ísť o trestný čin). Avšak na to, aby to bol trestný čin by ste museli konať úmyselne, to známena, že ste museli vedieť, že je to maloleté dieťa.

Ak ste to nevedeli, nejde vôbec o trestný čin. To, že ste to vedeli by Vám museli preukázať.

Samotné poslanie fotografie pohlavného údu (penisu) nie je trestný čin.

Aj keď to nepíšete myslím si, že Vám povedali aj to, že ide o dieťa, že ste to poslali maloletému dievčaťu.

Ak máte s nimi Facebook-ovskú alebo inú komunikáciu, tak sa to dá použiť a samozrejme je možné uvedenú sumu vymôcť.

Ak máte záujem, pomôžeme Vám s tým.

Tieti kroky môžeme tiež urobiť za Vás: Najskôr zistiť komu patrí účet, kam ste poslali peniaze. Zistí sa to tak, že sa napíše do banky doporučený list, v ktorom sa banka vyzve, aby vlastníka účtu vyzvala na vrátenie peňazí. Zároveň v liste uvedieme, že ak osoba nevráti peniaze, tak nech nám oznámia údaje vlastníka účtu. Banka to urobí.

Následne sa bude dlh vymáhať. V tomto prípade je potrebné byť rýchly a čo najskôr zablokovať účet, pretože Vy určite nie ste jediný, komu to tieto osoby urobili.