Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Zápis spoločného majetku po rozvode na liste vlastníctva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trnava

Otázka: Zápis spoločného majetku po rozvode na liste vlastníctva

Dobrý deň, s manželom som sa rozviedla v januári 2024 a nemáme ešte vysporiadané bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM). Vlastním spoločne s manželom v BSM záhradu v záhradkárskej oblasti. Na pozemku záhrady bola asi pred 14 rokmi (teda za manželstva) postavená chatka, ktorej stavba sa teraz, už po rozvode, legalizuje (nie je teda zapísaná na liste vlastníctva). Dochádza k tomu, že časť pozemku záhrady sa odčlenila pod nové parcelné číslo, zmenil sa tejto časti pozemku spôsob využitia (zo záhrady sa stala zastavaná plocha) a na tejto novovzniknutej parcele stojí pred 14 rokmi postavená chatka. Je správne teraz po rozvode dávať zapisovať na liste vlastníctva novú – odčlenenú parcelu a po legalizácii aj stavbu (chatku) ešte ako majetok v BSM? Alebo by táto nová – odčlenená parcela a chatka už mali byť teraz po rozvode zapísané na liste vlastníctva každému z nás samostatne? Ide o spoločne nadobudnutý majetok v minulosti, nemáme však ešte dohodnuté rozdelenie BSM. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zápis spoločného majetku po rozvode na liste vlastníctva

Dobrý deň,

z Vašej otázky vyplýva, že záhrada a chatka boli nadobudnuté počas manželstva, teda spadajú do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). V prípade, že k odčleneniu parcely a legalizácii stavby došlo až po rozvode, ale pôvodné nadobudnutie bolo počas manželstva, stále ide o majetok BSM.

Je preto správne, aby sa nová parcela a stavba (chatka) zapisovali na list vlastníctva ako spoločný majetok v BSM až do formálneho vysporiadania BSM. Súčasný stav, kedy BSM ešte nebolo vysporiadané, znamená, že celá nehnuteľnosť (záhrada aj nová parcela s chatkou) patria do BSM a mali by byť zaevidované na oba manželov spolu.

Až po vysporiadaní BSM, či už dohodou alebo súdnym rozhodnutím, môžu byť nehnuteľnosti zapísané na liste vlastníctva na konkrétnu osobu alebo osoby.