Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Vysporiadanie vlastníkov rodinného domu.

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Vysporiadanie vlastníkov rodinného domu.

Dobrý deň, prosím o radu. Bývame v novom dome 4 roky, hypotéku splácame my s dcérou. Na liste vlastníctva je švagor, ktorý pomohol bratovi k domu. Dcéra s partnerom bývali spolu v dome rok a rozišli sa. Dom bol získaný pred ich svadbou, ale pomohol švagor, ktorý o dom nemal záujem a teraz pýta polovicu z navýšenia. Nikdy sa o dom nestaral ani neplatil. Aké máme práva my? Patrí dom banke, či nám, keď je nový a ešte nie je úplne splatený?

Odpoveď: Vysporiadanie vlastníkov rodinného domu.

Dobrý deň,

pokúsim sa objasniť Vašu situáciu. Z Vásho popisu vyplýva, že vlastnícke právo k nehnuteľnosti má švagor, pričom ste dom financovali vy a vaša dcéra. Aj keď splácate hypotéku, švagor je zapísaný na liste vlastníctva, čo znamená, že on je legálnym vlastníkom majetku. Podľa slovenského práva, vlastníkom nehnuteľnosti je ten, kto je zapísaný na liste vlastníctva, nezávisle od toho, kto hypotéku spláca.

Vaša situácia sa dá riešiť viacerými spôsobmi. Ak švagor teraz požaduje polovicu z navýšenia hodnoty domu, môžete s ním uzavrieť dohodu a pokúsiť sa vyjednať spravodlivé riešenie, pričom je dôležité všetko podrobne spísať zmluvou. Ak by sa nedalo dohodnúť, máte možnosť obrátiť sa na súd, ktorý môže rozhodnúť o vyporiadaní spoluvlastníctva.

Hypotéka je zabezpečená záložným právom na dome, čo znamená, že banka má svoje práva k nehnuteľnosti pokiaľ nie je hypotéka splatená. Nehnuteľnosť tým pádom nie je voľne disponovateľná bez súhlasu banky. Ak by došlo k predaju nehnuteľnosti, hypotéka musí byť najprv splatená z výnosu predaja.