Máte
otázku?

vyriesenie bezpodieloveho spoluvlastnictva kvoli rozvodu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Žilina

Otázka: vyriesenie bezpodieloveho spoluvlastnictva kvoli rozvodu

Dobrý deň, plánujem sa rozviesť a s manželom máme bezpodielové vlastníctvo, konkrétne rodinný dom. Ako postupovať? Stačí, keď sa dohodneme medzi sebou, alebo všetko musí ísť cez súd? Dokedy to treba mať vyriešené? Ako sa rieši vyplatenie nehnuteľnosti v takomto prípade? Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: vyriesenie bezpodieloveho spoluvlastnictva kvoli rozvodu

Dobrý deň,

pri rozvode, pokiaľ ide o bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM), máte dve možnosti: dohodu alebo súdne konanie.

Je možné sa dohodnúť medzi sebou na rozdelení majetku, vrátane rodinného domu. Táto dohoda by mala byť písomná, pretože ide o nehnuteľnosť. Ak sa nedokážete dohodnúť, musíte požiadať súd o vyporiadanie BSM. Vyporiadanie musí byť vykonané do troch rokov od právoplatnosti rozsudku o rozvode, inak sa považuje, že nehnuteľnosti sú v podielovom spoluvlastníctve a podiely oboch manželov sú rovnaké.

Pri vyplatení nehnuteľnosti, ak sa rozhodnete, že jeden z vás bude vlastniť celý dom, je potrebné, aby tento vlastník vyplatil podiel druhého manžela podľa aktuálnej trhovej hodnoty nehnuteľnosti.

Odporúčam vám zvážiť odbornú konzultáciu s advokátom, ktorý vám pomôže pripraviť návrhy a poskytnúť detailné právne poradenstvo.

Trápi vás "vyriesenie bezpodieloveho spoluvlastnictva kvoli rozvodu" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "vyriesenie bezpodieloveho spoluvlastnictva kvoli rozvodu" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.