Vylúčenie spoluvlastníka z užívania nehnuteľnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo,

Otázka: Vylúčenie spoluvlastníka z užívania nehnuteľnosti

Dobrý deň. Rád by som sa spýtal, či ma môžu ostatní (väčšinoví) spoluvlastníci vylúčiť z možnosti bývania v nehnuteľnosti, ktorá je našou spoločnou vlastníctvou. Je právne v poriadku vylúčenie spoluvlastníka z užívania spoločnej nehnuteľnosti?

Odpoveď: Vylúčenie spoluvlastníka z užívania nehnuteľnosti

Dobrý deň, s poukazom na rozsudok NS ČR sp. zn. 22 Cdo 1567/2004 je možné, aby väčšina spoluvlastníkov (počítaná podľa veľkosti ich podielov) rozhodla o (ne)užívaní bytu v spoločnom dome jedným z nich. Na základne platného rozhodnutia sa môžu následne domáhať vypratania spoluvlastníka z nehnuteľnosti. Otázne však zostáva, či by v danom prípade nešlo o tzv. šikanózny výkon práva. Podľa uvedeného judikátu:

Hospodárením so spoločnou vecou v zmysle ustanovenia § 139 ods. 2 OZ sa rozumie aj užívanie nehnuteľnosti. Väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov sa rozhodujú spoluvlastníci aj o užívaní bytu v spoločnom dome jedným z nich. Podľa platne prijatého rozhodnutia sa možno domáhať vypratania spoluvlastníka domu z bytu.

Šikanou je taký výkon práva, ktorého jediným cieľom je poškodiť iného.

Konanie, ktoré je šikanózne alebo ktoré je zneužitím práva, platný Občiansky zákonník výslovne nepostihuje; takéto konanie je však v rozpore s dobrými mravmi (§ 3 ods. 1 OZ), a preto mu možno za podmienok uvedených v tomto ustanovení odoprieť ochranu. To, či ide o konanie v rozpore s dobrými mravmi, je právnou otázkou, ktorej posúdenie vyplýva zo zistenia skutkových okolností.