Máte
otázku?

Súdne poplatky v BSM (07) | JUDr. Milan Ficek, advokát

11.10.2022 08:00

Tri rôzne problémy a tri právne riešenia. Na konkrétnych prípadoch Vám ukážeme ako funguje bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v praxi.

Advokát a expert na majetkové právo JUDr. Milan Ficek dopodrobna rozoberie problémy, s ktorými sa klienti obrátili na advokátsku kanceláriu Ficek & Partners. Možno sa v nich nájdete aj Vy.

KTO POZNÁ PRÁVO, ROBÍ LEPŠIE ROZHODNUTIA

 

ČO SA DOZVIETE?

0:00 Úvodné zhrnutie

0:52 Čo znamená miera pričinenia? „Po 18 rokoch manželstva sa rozvádzam, som invalidný dôchodca s onkologickým ochorením. Máme 3 deti 18, 15 a 6 rokov. Mnoho rokov som pracoval v zahraničí a z toho som financoval výstavbu nášho domu. Manželka, čo sa týka stavby nefinancovala nič. Pozemok na stavbu som dostal do daru od svojho otca. S výstavbou domu mi pomáhala len moja rodina a moji známi. Chcel by som vedieť, či pri delení majetku sa berie ohľad na mieru pričinenia respektíve na to, kto z manželov akou mierou prispel k tomu čo sme spoločne vybudovali.“

1:30 Odpovedá JUDr. Milan Ficek

5:27 Ako sa delí nehnuteľnosť, ktorá stojí na darovanom pozemku? „Dobrý deň, chcela by som poradiť v oblasti rozdelenia majetku po rozvode. Manžel získal darovacou zmluvou pozemok, na ktorom máme postavený rodinný dom. Zobrali sme si naň hypotéku, ktorú sme neskôr navýšili, aby sme si mohli kúpiť aj susedný pozemok. Hodnota domu spolu s pozemkom je cca 100 tisíc eur. Chcem sa spýtať ako sa bude postupovať keďže pozemok pod domom je manželov. Je nejaká šanca, že mi bude musieť dačo vyplatiť? Dom nechce predať, ale chce splácať hypotéku. Ako je to s rozdelením majetku po rozvode?“

6:03 Odpovedá JUDr. Milan Ficek

10:04 Máte nejaký právny problém?

10:25 Čo ak ani jeden z manželov nevie zaplatiť poplatky za súd? „Dobrý deň, poprosím odpoveď na nasledovné otázky: 1. Môže súd nariadiť zaplatiť súdny poplatok 3% iba jednému z manželov, pokiaľ BSM nebude súdne vysporiadaný podľa návrhu ani jedného z manželov? 2. Ak sa jedná o vysporiadanie nehnuteľného majetku napríklad nad milión eur, súd určí maximálny poplatok 16 600,- EUR, ale žiadny z manželov v súčasnosti nemá príjem ani finančnú hotovosť, možno súd požiadať o splátky tohto poplatku? Ak áno, v akej výške a v akých termínoch."

11:09 Odpovedá JUDr. Milan Ficek
Ďalšie videá

Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.