Ukradnuté vozidlo a leasing

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Bratislava

Otázka: Ukradnuté vozidlo a leasing

Dobrý deň, moje auto, ktoré som mal na leasing v jednej spoločnosti, mi bolo ukradnuté. Musím naďalej splácať leasing, hoci vozidlo, ktoré bolo majetkom spoločnosti, nebolo havarijne poistené proti krádeži. Rád by som sa informoval, ako mám postupovať a či spoločnosť nemala toto vozidlo poistené proti krádeži. Nevedel som o takomto poistení. Leasing musím splácať ešte štyri roky, no auto už nemám. Chcem uprímnú odpoveď, či je to v poriadku. Ďakujem Vám za odpoveď.

Odpoveď: Ukradnuté vozidlo a leasing

Dobrý deň,

ukradnuté vozidlo, ktoré bolo stále v leasingu je problémom, ktorý stretáva veľa vlastníkov vozidiel.

Vozidla v leasingu sú obyčajne havarijne poistené po celú dobu leasingu, pričom poistka sa týka často aj krádeže. Poistnú zmluvu uzatvára užívateľ vozidla (teda Vy) a poisťovňa. V príslušnej poisťovni si zistite, či sa poistka týkala aj krádeže. Ak áno, poisťovňa preplatí škodu, ktorá vznikla (podľa zostatkovej trhovej ceny vozidla)... môže sa však ale stať, že hodnota vozidla (všeobecná trhová) je nižšia ako zostatok splátok leasingu. Leasing budete musieť doplatiť, tomu sa nevyhnete.

Jedinú vec, ktorú môžete ovplyvniť je výška sumy, ktorú zaplatí poisťovňa. Poisťovňa si totiž sama ohodnotí prostredníctvom svojich znalcov uvedené motorové vozidlo a vypláca sumu, ktorá bola takto určená. Je nepochybné, že záujmom každého povinného, kto má platiť nejakú sumu je to, aby zaplatil čo najmenej. Preto, ak máte podozrenie, že poisťovňa určila príliš nízku sumu, môžete si to nechať preveriť svojim znaleckým posudkom, ktorý si necháte vypracovať, alebo podáte návrh na súd a znalecký posudok nechá vyhotoviť súd.

Ukradnuté vozidlo nemení nič na leasingu (povinnosti doplatiť leasing). Suma leasingu sa však zníži o plnenie poisťovne.