Totálna škoda na aute

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnava

Otázka: Totálna škoda na aute

Dobrý deň, mal som dopravnú nehodu, ktorá nebola spôsobená mojou vinou. Poisťovňa mi označila škodu na aute ako totálnu a ohodnotila vozidlo na sumu 1600€. Požiadal som ich písomne (e-mailom), aby mi zaslali podrobnejší rozpis, na základe ktorého mi určili cenu vozidla. Pani z poisťovne mi odpísala, že majú zo zákona mesiac na reakciu. Odvtedy už uplynuli tri mesiace a ja som stále nedostal odpoveď. Vždy, keď zavolám, telefón mi zdvihnú až na niekoľkýkrát a sľubujú, že všetko vybavia. Potrebujem radu, ako mám v tejto situácii postupovať. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Totálna škoda na aute

Dobrý deň,

pokiaľ ide o totálnu škodu na aute, v tomto prípade Vám odporúčam požiada ich písomne doporučeným listom (nie len emailom).

Poisťovne obyčajne majú svojich znalcov, ktorí ohodnotia vozidlo a stanovia všeobecnú cenu vozidla, v prípade totalnej škody na aute to funguje tak, že aj keby Vás oprava stála niekoľkonásobne viac, poisťovňa preplatí len maximálne škodu vo výške hodnoty vozidla.

Pokiaľ Vám pošlú znalecký posudok, odporúčam kontaktovať advokáta v tejto oblasti, ktorý Vám poradí, či sa oplatí s poisťovňou súdiť. Máte tiež možnosť nechať si vypracovať znalecký posudok na toto motorové vozidlo. Výhodnejšie je však riešiť to tak, aby znalecký posudok určil súd a v súdnom konaní požadovať náhradu trov zastupovania a súdneho konania.