Máte
otázku?

Totálna škoda na aute


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnava

Otázka: Totálna škoda na aute

Dobrý deň, mal som dopravnú nehodu, ktorá nebola spôsobená mojou vinou. Poisťovňa mi označila škodu na aute ako totálnu a ohodnotila vozidlo na sumu 1600€. Požiadal som ich písomne (e-mailom), aby mi zaslali podrobnejší rozpis, na základe ktorého mi určili cenu vozidla. Pani z poisťovne mi odpísala, že majú zo zákona mesiac na reakciu. Odvtedy už uplynuli tri mesiace a ja som stále nedostal odpoveď. Vždy, keď zavolám, telefón mi zdvihnú až na niekoľkýkrát a sľubujú, že všetko vybavia. Potrebujem radu, ako mám v tejto situácii postupovať. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Totálna škoda na aute

Dobrý deň,

pokiaľ ide o totálnu škodu na aute, v tomto prípade Vám odporúčam požiada ich písomne doporučeným listom (nie len emailom). 

 

Poisťovne obyčajne majú svojich znalcov, ktorí ohodnotia vozidlo a stanovia všeobecnú cenu vozidla, v prípade totalnej škody na aute to funguje tak, že aj keby Vás oprava stála niekoľkonásobne viac, poisťovňa preplatí len maximálne škodu vo výške hodnoty vozidla.

 

Pokiaľ Vám pošlú znalecký posudok, odporúčam kontaktovať advokáta v tejto oblasti, ktorý Vám poradí, či sa oplatí s poisťovňou súdiť. Máte tiež možnosť nechať si vypracovať znalecký posudok na toto motorové vozidlo. Výhodnejšie je však riešiť to tak, aby znalecký posudok určil súd a v súdnom konaní požadovať náhradu trov zastupovania a súdneho konania.

Trápi vás "Totálna škoda na aute" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Totálna škoda na aute (Občianske právo)

Zdravím, potreboval by som radu. Nedávno voznikla pri mojom aute škodová udalosť, ktorá už bola ukončená, vyplatená podľa rozpočtu a uznaná ako totálna škoda. No včera sa, nanešťastie, stala ďalšia škodová udalosť, pri ktorej som nebol vinník. Mohli by ste mi prosím poradiť, ako ďalej postupovať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Totálna škoda na aute

(odpoveď odoslaná: 11.03.2020)

Dobrý deň, aj druhú škodovú udalosť musíte riadne nahlásiť poisťovniam, ktoré budú poistnú udalosť posudzovať. Vzhľadom na skutočnosť, že už jednu poistnú udalosť s totálnou škodou máte za sebou, plnenie z tohto druhého poistenia bude minimálne, a to s ohľadom na hodnotu a stav vozidla (bolo vôbec medzitým opravené).


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Totálna škoda na aute (Občianske právo)

V nedeľu sa mi počas jazdy samovoľne vznietilo auto. Dym sa začal šíriť spod kapoty motora a najprv slabý oheň, ktorý som sa snažila uhasiť hasiacim prístrojom. Okoloidúci vodiči mi odmietli pomôcť, pretože sa báli. Do príchodu požiarnikov sa auto úplne vznietilo a nič z neho neprežilo. Zhorel aj celý interiér vozidla. Auto, typ SUZUKI SX 4, sme zakúpili v roku 2011 za cenu 10 840 eur. Bolo pravidelne servisované v autorizovanom servise. Dňa 02.08.2017 sme absolvovali novú STK a Emisnú kontrolu. K požiaru auta boli privolaní polícia a požiarnici. Technik zhodnotil príčinu požiaru ako prevádzkovú chybu vozidla. Od zakúpenia motorového vozidla pravidelne a bez omeškania platíme havarijné poistenie. V stredu má prísť na obhliadku vozidla znalec z poisťovne. Mám nárok na plnenie poistnej udalosti poisťovňou a ak ani v akej výške? Fotodokumentáciu vyhotovili ešte na ceste, tam, kde sa to stalo, a mám ju vo fotoaparáte. Ďakujem.

Odpoveď: Totálna škoda na aute

(odpoveď odoslaná: 03.10.2017)

Dobrý deň,

to, či budete mať nárok na poistné plnenie zo strany poisťovne závisí od toho, aké poistné krytie ste si pri uzatváraní poistky zvolili. Ak poistné krytie zahŕňa aj takéto situácie, potom by ste mali mať nárok na vyplatenie poistky. Skutočne však záleží na tom, čo obsahuje poistná zmluva  a či je v nej pokrytý aj Váš prípad.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Totálna škoda na aute" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.