Ručí konateľ v s.r.o celým svojím majetkom?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Bratislava

Otázka: Ručí konateľ v s.r.o celým svojím majetkom?

Dobrý deň, podnikateľ z USA má záujem o založenie s.r.o. na Slovensku. Nespĺňa však podmienku pretože, aby mohol byť konateľom spoločnosti, musí byť obyvateľ EÚ alebo krajín OECD, čím nie je. Rozhodol sa nájsť osobu zo Slovenska, ktorá by formálne zastávala post konateľa spoločnosti, pričom sám by bol jej spoločníkom. Podnikateľ tvrdí, že je ochotný uzavrieť zmluvu o zbavení konateľa akejkoľvek zodpovednosti. Rád by som sa vás spýtal, či je také niečo možné, najmä v kontexte ustanovenia § 135a zákona č. 513/1991 Z.z. - Obchodný zákonník, odstavec 4., kde sa uvádza, že "spoločenská zmluva ani stanovy nemôžu obmedziť alebo vylúčiť zodpovednosť konateľa"? Moja otázka teda znie, či konateľ v s.r.o. ručí svojím celým majetkom bezpodmienečne? Ďakujem vám za prípadnú radu alebo usmernenie. S pozdravom.

Odpoveď: Ručí konateľ v s.r.o celým svojím majetkom?

Dobrý deň, pokiaľ ide o Vašu otázku, či ručí konateľ v s.r.o celým svojím majetkom, tak odpoveď je, že nie, neručí v prípade, ak nebude postupovať v rozpore s poctivým obchodným stykom. Za splnenia prísnych podmienok je možné požadovať od konateľa náhradu za vzniknutú škodu veriteľovi.

Obmedzenie zodpovednosti konateľa nie je možné ani dohodou.