Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Rozchod a vysporiadanie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Rozchod a vysporiadanie

Dobrý deň, po 9 rokoch spolužitia som uzavrela manželstvo zhruba pred mesiacom so svojím manželom. Počas nášho vzťahu pred manželstvom sa vtedajší priateľ ku mne nasťahoval, pred rokom sa prihlásil na trvalý pobyt. Nehnuteľnosť, v ktorej žijeme, mu nepatrí. Pred rokom si čerpal úver zo stavebného sporenia v sume 40 tisíc eur. Z tejto sumy si vyplatil svoje pohľadávky, postavil na mojom pozemku malú garáž a približne 16 tisíc investoval do zateplenia fasády domu. Sobáš bol viac-menej z nátlaku jeho strany, keďže si myslel, že sa mu podarí získať časť domu; chcel to ako záruku za investíciu do zateplenia. Nastali medzi nami nezhody a on sa vyjadril, že bez vyplatenia neodíde. Počas vzťahu a aj po sobáši sme každý finančne hospodárili samostatne – každý si platil svoje výdavky, každý má svoj účet v banke, na spoločné žitie sa neskladáme, stravu platím prevažne ja, o dcéru z môjho prvého manželstva sa starám tiež len ja. Manžel je bezdetný, nemá žiadny majetok, vlastní iba osobné auto, ktoré kúpil tesne pred sobášom. Ja mám svoje vlastné auto. Počas spolužitia svojvoľne zveladil záhradu nasadením stromov, urobil altánok svojpomocne, kurník na hydinu, ktorú si kúpil a stará sa o ňu. Dom som pred pár dňami darovala darovacou zmluvou dcére, o čom on nemá vedomosť. Má nárok získať po rozchode peniaze? Mám povinnosť mu tie peniaze dať? Zmluva o investovaní nie je žiadna. Ďakujem.

Odpoveď: Rozchod a vysporiadanie

Dobrý deň,

z vašej situácie vyplýva, že v prípade, keď neexistuje žiadna písomná zmluva o investícii vášho manžela do vašej nehnuteľnosti, bude komplikované pre nebo preukázať existenciu pohľadávky. Vo všeobecnosti však platí, že môže mať nárok na vrátenie financií použité na investície do vašej nehnuteľnosti, ak by to vedel dokázať, napríklad prostredníctvom svedkov alebo iných dôkazov.

Ohľadne darovania domu, ktoré ste uskutočnili, v zásade platí, že darovanie svojej nehnuteľnosti vašej dcére je možné a bez ohľadu na to, či je manžel o tom informovaný. Týmto úkonom ste previedli vlastníctvo na vašu dcéru, čo vášmu manželovi nebráni v potenciálnom uplatňovaní svojich nárokov na investície. Ale tie si môže uplatňovať voči Vám, nie dcére.

Pokiaľ to nebude možné a váš manžel bude trvať na svojich nárokoch, bude môcť vec riešiť súdnou cestou, kde by sa posudzovalo bezdôvodné obohatenie. Pokiaľ ide o drobné úpravy, ktoré váš manžel vykonal, sú to jeho osobné investície a pravdepodobne nebude mať nárok na ich vrátenie, ak robil tieto úpravy dobrovoľne a bez vášho výslovného súhlasu či zmluvy. Dôležité je aká bola v tom čase dohoda. Ak by ste chceli prebrať detailne ako by to prebiehalo, ako plynú premlčacia lehoty a ako sa voči tomu brániť, tak si môžete dohodnúť u nás konzultáciu. Link na konzultáciu najdete na stránke.