Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Prevod majetku pred svadbou

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Prevod majetku pred svadbou

Dobrý deň, ako mam postupovat v prípade, ze priatel je jediný vlastník nášho rodinneho domu, ktory sme si postavili na jeho pozemku. Chceme, priatel súhlasí, aby som bola vlastnickou domu výlučne ja, nakolko priatel mal problémy s hazardom. Nie sme manželia, ale o mesiac mame svadbu. BSM nemame zrušené. Chcem majetok ochranit v pripade ze by znova prepadol hazardu.

Odpoveď: Prevod majetku pred svadbou

Dobrý deň,

v situácii, ktorú opisujete, je potrebné zohľadniť niekoľko postupov, aby ste dosiahli váš cieľ ochrániť rodinný dom pred možnými rizikami spojenými s hazardom vášho partnera.

1. Prevod vlastníctva nehnuteľnosti:
Ak chcete, aby ste bola výlučnou vlastníčkou rodinného domu, váš priateľ by vám ho mohol darovať formou darovacej zmluvy. Táto zmluva musí byť vyhotovená v písomnej forme a obsahovať identifikáciu darcu a obdarovaného, ako aj presný popis nehnuteľnosti. Zmluva musí byť podpísaná a overená notárom a následne doručená katastrálnemu úradu na zápis do katastra nehnuteľností.

2. Riešenie pozemku:
Keďže dom je postavený na pozemku vášho priateľa, mali by ste zvážiť aj situáciu ohľadom pozemku. Môžete urobiť dve veci:
- Požiadať, aby priateľ previedol vlastníctvo pozemku na vás rovnakým spôsobom ako dom.
- Dohodnúť sa na vecnom bremene, ktoré by vám umožnilo užívať pozemok aj bez jeho vlastníctva.

3. Konzultácia s odborníkom:
Pred akýmkoľvek právnym úkonom odporúčam konzultovať váš zámer s právnikom, ktorý sa špecializuje na majetkové právo. Advokát vám pomôže s vyhotovením zmlúv a poradí ohľadom najvhodnejších krokov v závislosti na konkrétnych podmienkach.

4. Ochrana po svadbe:
Po uzavretí manželstva vstúpite do režimu bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), ideálne by bolo zrušiť si BSM, pretože jeho hazard Vás môže ohroziť.

Tieto kroky by vám mali pomôcť ochrániť majetok pred možnými rizikami spojenými s hazardom.