Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Prepis majetku po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Zahraničie

Otázka: Prepis majetku po rozvode

Dobrý deň, po rozvode bývalý manžel, ešte pred mojím podaním žiadosti o rozdelenie majetku, prepísal bez môjho súhlasu vozidlá na meno nášho spoločného syna. Mám právo v už začatom konaní o rozdelenie BSM požiadať súd o neplatnosť tohto prevodu?

Odpoveď: Prepis majetku po rozvode

Dobrý deň,

pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) je dôležité, aby všetky právne úkony týkajúce sa spoločného majetku vykonávali obaja manželia spoločne. Ak bývalý manžel previedol majetok, konkrétne vozidlá, bez Vášho súhlasu, máte možnosť tento prevod napadnúť a požadovať, aby súd naňho pozeral ako na neplatný.

Podľa judikatúry a právnych komentárov, ak jeden manžel bez súhlasu druhého manžela previedol majetok patriaci do BSM, môže byť tento právny úkon považovaný za relatívne neplatný. To znamená, že musíte na súde iniciovať konanie na vyhlásenie neplatnosti tohto prevodu.

V rámci už prebiehajúceho konania o vyporiadanie BSM môžete požiadať súd, aby zohľadnil tento prevod a rozhodoval o vozidlách ako o spoločnom majetku, prípadne požadovať adekvátnu finančnú kompenzáciu za stratu tohto majetku.