Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Prava uzivania spolocneho bytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Zahraničie

Otázka: Prava uzivania spolocneho bytu

Dobrý deň, aké práva má spoluvlastník nehnuteľnosti (50%) získanej dedičským konaním v prípade užívania bytu druhým spoluvlastníkom? Napríklad prenájom, vstup do nehnuteľnosti, kľúče od nehnuteľnosti? Vopred ďakujem.

Odpoveď: Prava uzivania spolocneho bytu

Dobrý deň,

Spoluvlastník nehnuteľnosti má práva vyplývajúce zo svojho spoluvlastníckeho podielu, a teda môže nehnuteľnosť užívať, rozhodovať o nej a pod. Ak ide o užívanie nehnuteľnosti, spoluvlastníci sa musia navzájom rešpektovať a dohody o užívaní by mali byť zachované. Spoluvlastník má právo vstupu do nehnuteľnosti a mať kľúče. Pozor však na právo obydlia.

V prípade prenájmu nehnuteľnosti je nutné, aby s týmto úkonom súhlasili všetci spoluvlastníci. Ak spoluvlastníci nedosiahnu dohodu, možno sa obrátiť na súd, ktorý rozhodne o spôsobe užívania nehnuteľnosti.

Pokiaľ jeden spoluvlastník užíva byt nad rámec svojho podielu, ostatní spoluvlastníci majú právo požadovať kompenzáciu alebo sa môžu domáhať súdneho rozhodnutia. V zásade, ani jeden spoluvlastník nemôže druhého svojvoľne vylúčiť z užívania spoločnej veci. Ak to urobí, musí platiť za nadužívanie svojho podielu.

Dôležité je tiež spomenúť, že hospodárenie so spoločnou vecou sa riadi podľa veľkosti podielov spoluvlastníkov a väčšina môže rozhodovať o jej užívaní. Vždy však treba dbať na to, aby výkon práva bol v súlade s dobrými mravmi a nedochádzalo k šikanóznym praktikám. Ak by ste chceli od neho požadovať náhradu, tak musíte preukázať, že Vám bránil v užívaní. Výška náhrady sa určuje podľa výšky bežného nájomného.