Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Pozemok do vlastníctva dlhodobým užívaním

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Pozemok do vlastníctva dlhodobým užívaním

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je možné získať pozemok do vlastníctva dlhodobým užívaním. V roku 1977 naše mesto, ktoré nemalo pozemky vo svojom vlastníctve, nám určilo parcelu na výstavbu domu a záhrady. Dom mal stavebné povolenie aj kolaudáciu. Teraz by sme chceli dať všetko do poriadku. V katastri je napísaných 12 vlastníkov, niektorí žijú, iní boli vyhostení v dávnych rokoch. Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Pozemok do vlastníctva dlhodobým užívaním

Dobrý deň,

pri riešení vašej situácie je dôležité zvážiť možnosť tzv. vydržania, ktorá je v rámci slovenského práva upravená v Občianskom zákonníku. Na základe vydržania môže oprávnený držiteľ získať vlastnícke právo k nehnuteľnosti, pokiaľ spĺňa podmienky nepretržitej dobromyseľnej držby po dobu 10 rokov.

Vo vašom prípade je dobromyseľnosť držby kľúčová. Dobromyseľným držiteľom sa myslí osoba, ktorá je presvedčená, že pozemok vlastní oprávnene, teda nie na základe vedomosti, že patrí niekomu inému. Ak poznáte skutočných vlastníkov alebo ste si vedomí, že pozemok patrí niekomu inému, dobromyseľnosť môže byť sporná.

Vzhľadom na to, že pozemok eviduje 12 vlastníkov, zvážte právny postup, ktorý zahŕňa notárske osvedčenie o vydržaní. Toto osvedčenie vyžaduje vyjadrenia všetkých vlastníkov katastra, respektíve ich právnych nástupcov, že nemajú voči vzniku vášho vlastníckeho práva výhrady.

Ak to nepôjde, tak potom to treba riešiť súdnou cestou, ak vlastníte aspoň malý podiel.