Platenie vyzivneho matke na materskej dovolenke

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Platenie vyzivneho matke na materskej dovolenke

Otázka znie: Ak sa roziďem s mužom, s ktorým mám dieťa a som ešte na materskej dovolenke, dieťa má rok a pol, musí platiť výživné aj na mňa, keďže nepriacujem? Ak by som sa súdila o výživné na dieťa, bral by sa do úvahy faktor, že aj mňa treba živiť? Bývam v podnajme, ktorý platím z rodičovského príspevku. Po zaplatení neostane mi ani cent. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Platenie vyzivneho matke na materskej dovolenke

Dobrý deň, vychádzajúc z Vašej otázky mám za to, že za otca dieťaťa nie ste vydatá (keďže píšete o rozchode a nie rozvode). Situácia by bola z Vášho pohľadu jednoduchšia, keby ste vydatá. Zákon o rodine upravuje výživné na manželku a tiež príspevok na výživu rozvedeného manžela. V prípade nevydatej matky je možné požiadať o príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke. Tento príspevok je však zákonom limitovaný na maximálne obdobie dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu. Tzn. že súd môže tento príspevok priznať jednak najdlhšie na dva roky, ale ak požiadate o tento príspevok po pôrode, tak najdlhšie do uplynutia dvoch rokov odo dňa pôrodu. Vo Vašom prípade to znamená, že by Vám súd tento príspevok mohol priznať v súčasnosti približne na 6 mesiacov (nakoľko Vaše dieťa má už 1,5 roka). V prípade, ak by ste sa súdili o výživné na dieťa, súd by prihliadal na výšku Vášho príjmu, výšku Vašich výdavkov a výdavkov na starostlivosť o dieťa a tiež na príjem otca dieťaťa. Súd tieto okolnosti zisťuje komplexne, aby mohol posúdiť v akej výške je potrebné určiť vyživovaciu povinnosť.