Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Ohlasenie odstranenia drobnej stavby - sused

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Ohlasenie odstranenia drobnej stavby - sused

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Je potrebné informovať suseda o odstránení drobnej stavby, ktorá susedí s jeho pozemkom? Stavba má cca 9 m2 a na stavebnom úrade mi bolo povedané, že mi stačí len ohlásenie búracích prác. Dôvod (v tomto prípade technický stav + prekáža mi v prechode okolo domu a znemožňuje zateplenie). Sused je v domnení, že táto stavba je jeho, avšak roky bol vyzývaný, aby ju zbúral (nikdy písomne, iba ústne). Celá stavba sa nachádza na mojom pozemku. Vyhráža sa, že ma tam nepustí, ani robotníkov. Je niečo, čo by som mal ešte s ním konzultovať, aj keď asi k dohode nedôjde, alebo ju jednoducho zbúrať bez ďalšej komunikácie, keďže stavebný úrad vyžaduje iba oznámenie? Osobný majetok tam nemá, je to len kôlňa. Ak by tam niečo mal, ako s tým prosím naložiť? Presunúť na jeho pozemok, poskytnúť písomné upozornenie o vyprataní do stanoveného termínu a pod.? Ďakujem.

Odpoveď: Ohlasenie odstranenia drobnej stavby - sused

Dobrý deň,

odstranenie drobnej stavby sa podľa § 88 stavebného zákona (zákon č. 50/1976 Zb.) realizuje na základe ohlásenia stavebnému úradu, čo ste urobili a stavebný úrad to potvrdil. Neexistuje zákonná povinnosť informovať suseda, pokiaľ sa stavba nachádza kompletne na Vašom pozemku a pri jej odstránení nepoužijete susednú nehnuteľnosť.

Ak Váš sused tvrdí, že stavba patrí jemu, je dôležité mať doklady, ktoré jednoznačne preukazujú vlastníctvo pozemku, kde sa stavba nachádza. Nestačí len tvrdiť, že stavba je len jeho, musí to preukázať. Ak by stavba bola jeho, potom by ste ju bez jeho súhlasu nemohli búrať.

Čo sa týka osobných vecí suseda, je vhodné písomne ho upozorniť na potrebu ich vypratania z prípadného priestoru vo Vami určenom termíne. Ak sused nevyhovie, môžete jeho veci premiestniť na jeho pozemok alebo uskladniť na bezpečnom mieste a oznámiť mu, kde sú uložené.