Máte
otázku?

Obnovenie nájmu nehnuteľnosti


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Obnovenie nájmu nehnuteľnosti

Dobrý deň. Chcem sa spýtať. Mám nájomnu zmluvu, ktorá mi končí 1.6. avšak mám uvedenú klauzulu s opciou na 10 rokov. Mám poslať prenajímatelovi žiadosť o pokračovaní nájmu na základe opcie alebo ako? Ak mi prenajímateľ nepošle oznámenie o vysťahovaní, mám právo dalej pokračovať v nájme a automaticky sa mi predĺži zmuva na obdobie 10 rokov? Ďakujem.

Odpoveď: Obnovenie nájmu nehnuteľnosti

Dobrý deň. Vo Vašom prípade je rozhodujúcou skutočnosťou to, na aký predmet nájmu máte zmluvu uzavretú. Tzv. konkludentné obnovenie nájmu (upravené v ustanovení § 676 ods. 2 Občianskeho zákonníka) totiž neplatí pre nájom bytu. Konkludentné obnovenie nájmu bytu je vylúčené priamo Občianskym zákonníkom, a to konkrétne jeho ustanovením § 710 ods. 2. Ak teda ide o nájom bytu dohodnutý na dobu určitú a predmet nájmu chcete naďalej užívať, je potrebné, aby ste s prenajímateľom spísali dodatok k pôvodnej zmluve, prípadne celkom novú zmluvu. Bez ohľadu na to, na aký predmet nájmu máte zmluvu uzavretú, odporúčam Vám, aby ste kontaktovali prenajímateľa a písomne si dohodli podmienky ďalšieho trvania nájmu. Takýmto spôsobom sa vyhnete všetkým hroziacim komplikáciám a zároveň zvýšite mieru Vašej právnej istoty a takisto právnej istoty prenajímateľa.

 

Osobitne sú upravené nájmy poľnohospodárskeho pozemku.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Obnovenie nájmu nehnuteľnosti" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku