Musím platiť rezervačný poplatok ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Musím platiť rezervačný poplatok ?

Dobrý večer, hľadala som na internete dobrého fotografa s kameramanom na svadbu v jednom, čo som aj našla a tak som mu napísala, že, či ma voľný termín v tedy, keď máme svadbu 9. 06. 2018. V emaili mi napísal, že áno atď. Požiadala som ho cenik a ten mi poslal. Podľa toho, čo mi poslal som pochopila, že 600 eur je zo všetkým lebo iný cenik mi neposlal. Bolo tam napísané, že majú k dispozícii profesionálneho fotografa ale to úplne na spodku. Je pravda, že ja som sa ho konkrétne neopýtala na fotografa vôbec, čo som asi mala, že, či to zahrňa. Tak teda som mu napísala, že to beriem. Napísal, že sa teší atď, a že musím zaplatiť rezervačný poplatok 350 eur. Po odoslaní zálohy, no on to volá rezervačný poplatok, 350 eur (200 eur kameraman a 150 fotograf) mi napísal vo faktúre, ďakujeme za Vaše rozhodnutie, vybrali ste si balíček komplet, taze 600 eur po zľave fotograf a po zľave 600 eur kameraman, takze dokopy 1 200 eur. Poslal mi aj faktúru, v ktorej píše, že mi nemusí vrátiť tento rezervačný poplatok. Lenže ja v žiadnom emaili som mu nepísala, ktorý balíček som si vybrala a ani, či chcem extra platiť fotografa. Ta suma ma prekvapila a hneď v ten deň som mu napísala, že to je nad nás limit, a že to chcem zrušiť, že sa ospravedlňujem ale nepochopila som to. Požiadala som ho o vrátenie rezervačného poplatku 350 eur, lenže dnes mi napísal, že zrušiť to nie je problém ale že zrušením mu spôsobím škodu, lebo on už odmietol pár klientov na ten termín, takže som mu spôsobila škodu 1 200 eur. Ešte mi napísal, že mi rezervačný poplatok nemusí vrátiť, ale že by mi vyšiel v ústrety a vrátil by mi polovicu alebo celé peniaze pod podmienkou, že mu zozeniem niekoho iného namiesto seba na danny termín. Som v koncoch, viete mi stým nejako pomôcť?

Odpoveď: Musím platiť rezervačný poplatok ?

Dobrý deň, komunikáciu a postup osoby, ktorá poskytuje uvedené služby, nemožno hodnotiť inak ako špekulatívne a podvodné jednanie. Neuzavreli ste s danou osobou žiadnu zmluvu, a to ani ústnou formou, nakoľko ste konali v omyle v dôsledku nesprávnej a neurčitej cenovej ponuky. Je bez právneho základu a dokonca absurdné, aby táto osoba následne jednostranne vyhlásila, že už zaplatenú zálohu nemusí vrátiť alebo aby Vás zaväzovala k hľadaniu klientov. Odporúčam Vám preto písomne vyzvať daného "kameramana" na okamžité vrátenie bezdôvodného obohatenia a v prípade nerešpektovania výzvy podať súdnu žalobu.