Možno žiadať univerzitu o vrátenie školného?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Prešov

Otázka: Možno žiadať univerzitu o vrátenie školného?

Dobrý deň, rada by som sa poradila, či je možné požiadať o vrátenie školného na externom štúdiu Technickej univerzity v Prešove, ak sme už zaplatili a boli na zápise, no zdravotné dôvody nám neumožňujú nastúpiť do školy. Nechceme žiadny odklad, len vrátenie peňazí. Ďakujem.

Odpoveď: Možno žiadať univerzitu o vrátenie školného?

Dobrý deň, dňom zápisu osoby na štúdium sa táto stáva študentom vysokej školy a vznikajú jej povinnosti študenta podľa § 71 zákona č. 131/2002 Z.z. o vysokých školách, medzi ktoré patrí aj platenie školného. Podľa § 92 ods. 18 zákona, rektor môže školné a poplatky spojené so štúdiom znížiť, odpustiť alebo odložiť termíny ich splatnosti s prihliadnutím na študijné výsledky, sociálnu a zdravotnú situáciu študenta alebo na iné skutočnosti hodné osobitného zreteľa podľa zásad uvedených v štatúte vysokej školy. Podmienky vrátenia školného môže bližšie aj upravovať štatút vysokej školy, smernica alebo iný  vnútorný predpis vysokej školy. Odporúčam Vám preto adresovať rektorovi písomnú žiadosť o vrátenie zaplateného školného z dôvodov, ktoré ste uviedli vo svojom príspevku.