Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Môžem sa ako spoluvlastník dostat k darovacej zmluve

Online právna poradňa
Oblasť práva: Prešov

Otázka: Môžem sa ako spoluvlastník dostat k darovacej zmluve

Dobrý deň, otec daroval svoj podiel v dome svojmu vnukovi. Vraj urobil aj závet a nás vydedil. Máme s bratom ako spoluvlastníci právo sa nejako dostať k darovacej zmluve, aby sme zistili, či neboli porušené nejaké podmienky? Ďakujem.

Odpoveď: Môžem sa ako spoluvlastník dostat k darovacej zmluve

Dobrý deň,

ako spoluvlastníci máte určité práva, no pokiaľ ide o darovaciu zmluvu medzi vaším otcom a vnukom, prístup k nej priamo nemáte, ak nie ste účastníkmi zmluvy. Prevod spoluvlastníckych podielov na blízke osoby, ako v tomto prípade, nezakladá povinnosť ponúknuť podiel ostatným spoluvlastníkom, pokiaľ sa týka blízkej osoby. Avšak, ak máte podozrenie na nesprávnosť pri spisovaní zmluvy alebo že nie sú splnené všetky potrebné zákonné náležitosti, mohli by ste sa prípadne obrátiť na súd a žiadať o preskúmanie platnosti zmluvy.

Čo sa týka vydedenia, aby bolo vydedenie platné, musia byť splnené konkrétne dôvody určené v Občianskom zákonníku. Ak dôvody neexistujú, nemôže vás otec platne vydediť. Prevod vlastníctva počas života ale nie je vydedenie v právnom slova zmysle.

Odporúčam konzultovať váš problém s právnikom, aby ste presnejšie zistili, ako môžete postupovať v záujme ochrany svojich práv.