Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Môžem darovať dom ktorého som majiteľom len pár dní ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Košice

Otázka: Môžem darovať dom ktorého som majiteľom len pár dní ?

Dobrý deň, môj otec kúpil dom kupno predajnou zmluvou a je majiteľom pár dní chcel by ho darovať mne a môjmu muzovy môže tak urobiť ihneď ? Nevzniká mu povinnosť dane?

Odpoveď: Môžem darovať dom ktorého som majiteľom len pár dní ?

Dobrý deň,

váš otec môže nehnuteľnosť ihneď darovať vám a vášmu mužovi. Darovanie nehnuteľností medzi príbuznými je bežné a právne možné vykonať kedykoľvek po nadobudnutí vlastníctva, pokiaľ sú splnené náležitosti darovacej zmluvy. Táto zmluva musí byť písomná a musí byť registrovaná na katastri nehnuteľností, aby došlo k prevodu vlastníckych práv.

Čo sa týka dane, darovanie nehnuteľnosti je oslobodené od dane z príjmov podľa § 3 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Znamená to, že váš otec nebude musieť platiť daň za darovanie nehnuteľnosti vám a vášmu mužovi. Po darovaní by ste mali podať daňové priznanie k miestnym daniam (napríklad daň z nehnuteľností), ale nie daňové priznanie k dani z príjmov, nakoľko z tohto darovania príjem nevzniká.

Ak budete niekedy v budúcnosti túto nehnuteľnosť predávať, daňové povinnosti by sa stanovili podľa obdobia, ako dlho nehnuteľnosť vlastníte vy. Ak nehnuteľnosť predáte pred uplynutím piatich rokov, daňový základ sa zohľadní na základe hodnoty nehnuteľnosti v čase darovania určeného znaleckým posudkom.