Môže mať závet podmienku ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Môže mať závet podmienku ?

Dobrý deň, som vlastníčka bytu, ktorý som nadobudla pred manželstvom. Z prvého manželstva mám dcéru a dve vnučky z manželstva mojej zosnulej dcéry. Pre prípad, že by som zomrela skôr ako môj manžel, chcem zostaviť závet tak, že respektujem dedičské práva podľa zákona, avšak pod podmienkou, že manžel má po mojej smrti právo v byte zostávať a dedičky nemôžu počas jeho života požadovať vyplatenie svojho dedičského podielu. Prosím vás, je možné takto postupovať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môže mať závet podmienku ?

Dobrý deň, vo Vašom prípade ide o závet s podmienkou. V záveti nemôžete dávať podmienky, takáto podmienka je neplatná. To znamená, že ak by ste to aj do závetu dali, potom by táto podmienka nebola záväzná.

Ak chcete, aby dedili všetci zákonní dedičia, potom sa nevyhnete tomu, že sa stanú spoluvlastníkmi. Vás manžel (nakoľko ste nehnuteľnosť nadobudli pred manželstvom) bude dediť v rovnakom podieli ako ostatní dedičia. Vnučky budú mať podiel zosnulej dcéry rozdelený po jednej polovici.

Nedá sa teda zabrániť tomu, aby dedičky nežiadali vyplatenie svojho podielu. Môžete to však urobiť tak, že manžel bude mať v konečnom dôsledku taký podiel, aby nebolo pre neho problémom, aby vyplatil ostatné dedičky (bude mať teda vyšší podiel). To môžete urobiť tak, že mu ešte pred smrťou prevediete časť nehnuteľnosti. Tiež treba brať do úvahy to, akú zmluvu použijete. Ak by to bola darovacia zmluva, potom pri dedičskom konaní sa prihliada na dary, ktoré dedič získal od poručiteľa počas jeho života bezodplatne. Takže by sa mu dar započítaval. Preto by bolo vhodné použiť skôr kúpnu zmluvu alebo darovať mu vyšší podiel.