Mám nárok na preplatenie spoluúčasti pri havárii ak som nebola vinník?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Mám nárok na preplatenie spoluúčasti pri havárii ak som nebola vinník?

Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť ohľadom poistnej udalosti. Na našom majetku (ktorý nie je motorové vozidlo) bola spôsobená škoda. V poistnej zmluve máme zakomponovanú spoluúčasť vo výške 170 EUR. Moja poisťovňa mi preplatila vyčíslenú sumu, avšak zníženú o spoluúčasť. Škoda mi bola spôsobená tým, že vodička auta nám nabúrala do plota a zábradlia. Táto vodička však nebola majiteľkou auta. Je možné vymáhať sumu, ktorá mi bola znížená, teda tých 170 EUR? Ak áno, od koho ju môžem vymáhať a akým spôsobom?

Odpoveď: Mám nárok na preplatenie spoluúčasti pri havárii ak som nebola vinník?

Dobrý deň. Vzhľadom na to, že škoda Vám bola spôsobená vodičom motorového vozidla, táto škoda Vám mala byť uhradená poisťovňou vodiča, prípadne majiteľa vozidla z PZP. V tom prípade by Vám bola uhradená celá škoda. Pokiaľ ste si škodu uplatnili z Vášej poistky tak prípadnú spoluúčasť je potrebné vymáhať od vodiča vozidla, prípadne od poisťovne majiteľa vozidla z PZP. Odporúčam zaslať písomnú výzvu na náhradu škody a poskytnúť primernú lehotu na plnenie. Ak Vám škodu neuhradia ani po prevzatí výzvy, odporúčam vyhľadať advokáta.