Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Majetkové vysporiadanie po rozvode 14.5.2019 mam ešte narok

Online právna poradňa
Oblasť práva: Banská Bystrica

Otázka: Majetkové vysporiadanie po rozvode 14.5.2019 mam ešte narok

Dobrý deň, prosím vás, je možné po 5 rokoch po rozvode podať návrh na majetkové vysporiadanie?

Odpoveď: Majetkové vysporiadanie po rozvode 14.5.2019 mam ešte narok

Dobrý deň,

vo vašom prípade sa musíme zamerať na ustanovenie § 149 Občianskeho zákonníka, ktoré stanovuje, že po zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) majú bývalí manželia tri roky na to, aby dosiahli vysporiadanie tohto majetku buď dohodou, alebo súdnou cestou. Ak po uplynutí tejto lehoty nedôjde k vysporiadaniu, platí nevyvrátiteľná právna domnienka, podľa ktorej majetok, ktorý nebol vysporiadaný, prechádza do podielového spoluvlastníctva s rovnakými podielmi a zároveň je tu špeciálne usporiadanie pre hnuteľný majetok

Po piatich rokoch od rozvodu je teda už vysporiadanie BSM súdnou cestou nemožné. V takom prípade sa nehnuteľnosti a ďalšie majetkové práva spoločné pre manželov považujú za podielové spoluvlastníctvo a o ich následné vysporiadanie je potrebné požiadať súdom zvlášť. Odporúčam kontaktovať advokáta, ktorý vám pomôže so zmluvným alebo súdnym riešením podielového spoluvlastníctva.