Kúpa ojazdeného auta so skrytou vadou

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Kúpa ojazdeného auta so skrytou vadou

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o radu, ktorá sa týka kúpy ojazdeného auta. Auto bolo zakúpené v autobazáre EScAR v Bratislave, no v zmluve nefiguruje. Zmluva bola uzavretá priamo medzi majiteľom a kupujúcim. Auto, konkrétne Renault Megane Scenic, sme kúpili 5.8.2015 za sumu 1250,- €. Po najazdení cca 60 km sa však prejavila závada súvisiaca s nákladnou opravou. V servise mi bolo povedané, že sa to "ani neoplatí opravovať". Som zúfalá, na auto som dlho šetrila a vzala som si aj pôžičku na zvyšok sumy. Teraz je auto nepojazdné. Kontakt na majiteľa nemám, v zmluve je len meno a rodné číslo. Keď volám do autobazáru, tvrdia, že bol celý august zatvorený a teda autá sa nepredávali. Neviem, ako ďalej postupovať. Za radu vopred veľmi pekne ďakujem. S pozdravom.

Odpoveď: Kúpa ojazdeného auta so skrytou vadou

Dobrý deň, akonáhle ste zistili Vadu na aute, je potrebné túto vadu bez zbytočného odkladu oznámiť predávajúcemu, zároveň ho môžete požiadať o zľavu z kúpnej ceny alebo ak je auto neupotrebiteľné, potom môžete od zmluvy odstúpiť.

Tiež je dôležité, či sa dá auto aj naďalej používať.

Ak nemáte na kúpnej zmluve bydlisko predávajúceho, mohlo by byť na technickom preukaze. Tento technický preukaz ste museli použiť pri prihlasovaní vozidla na dopravnom inšpektoráte.

Ak bydlisko nemáte, potom napíšte doporučený list do autobazáru a požiadajte ich o adresu na predávajúceho (oni ju musia mať).

Ak sa Vám ani toto nepodarí, tak požiadajte centrálnu evidenciu obyvateľov v Banskej Bystrici, aby Vám poskytli jeho údaje (tam sa platí kolok 5 eur).