Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Ķúpa auta v bezpodielovom vlastníctve

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Ķúpa auta v bezpodielovom vlastníctve

Dobrý deň, prosím vás, sme manželia 13 rokov, máme dve deti a bezpodielové vlastníctvo. Z určitých dôvodov sa chcem dať rozviesť. Zaujímalo by ma, či je nejaká možnosť zakúpiť si auto tak, aby bolo výlučne iba v mojom vlastníctve ešte počas trvania manželstva a pri rozvode, aby nespadalo do tohto bezpodielového vlastníctva, teda aby som ho nemusela z tohto vyplatiť. Ďakujem.

Odpoveď: Ķúpa auta v bezpodielovom vlastníctve

Dobrý deň,

Vaša otázka sa týka možnosti nadobudnúť auto do výlučného vlastníctva počas trvania manželstva tak, aby nepatrilo do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov zahŕňa všetok majetok nadobudnutý počas trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré slúžia osobným potrebám alebo výkonu povolania len jedného z manželov.

Ak chcete zabezpečiť, aby nové auto nebolo súčasťou BSM, môžete postupovať nasledovne:

1. Kúpa auta z výlučných prostriedkov: Ak máte prostriedky, ktoré pochádzajú výlučne z dedičstva alebo daru, môžete tieto prostriedky použiť na nákup auta, ktoré potom bude vo Vašom výlučnom vlastníctve.

2. Darovacia zmluva: Ak rodičia zakúpia auto a následne Vám ho darujú, auto bude patriť iba Vám a nevstúpi do BSM.

Je dôležité preukázať, že prostriedky použité na nákup auta nepochádzali zo spoločných financií, inak bude auto považované za spoločné a zahrnuté do BSM. Ak máte akékoľvek ďalšie otázky alebo potrebujete konkrétne poradenstvo, odporúčam poradiť sa s právnikom, ktorý sa špecializuje na rodinné právo.